Об’єднуючи зусилля для протидії насильству

30.11.2021, 21:35
4032 Переглядів

Розпочинаючи вчорашню пресконференцію у Тернопільському прес-клубі, голова правління «ТМЖК «Відродження нації» Галина Кравець  нагадала присутнім про суть та мету щорічної  всесвітньої акції «16 днів проти насильства», в рамках якої 2 грудня відзначається і Міжнародний день боротьби за скасування рабства.

   Згідно з статистикою ООН жертвами сучасного рабства у світі  є близько 40 мільйонів осіб, 71 відсоток з яких – це жінки і дівчата. І передусім воно  пов’язане з торгівлею людьми. За даними дослідження, проведеного на замовлення Міжнародної організації з міграції, понад 260 000 українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року, що зробило Україну однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі. А у 2020-му кількість жертв такої торгівлі порівняно з 2019-м збільшилася на 20 відсотків. І зрозуміло, що для Тернопільщини, як регіону з традиційно високим рівнем трудової міграції, проблема залишається актуальною. «Тому дуже важливо, щоб для її вирішення об’єднували свої зусилля всі – і державні та правоохоронні органи, і громадські організації», – зазначила Галина Кравець.

   Про роботу з протидії всім видам насильства Тернопільської облдержадміністрації і соціальних служб області, та їх співробітництво з громадськими організаціями «Відродження нації» та «Ла Страда-Україна» розповіла журналістам виконуюча обов’язки начальника Департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА Оксана Смолій. Зокрема, про заходи, що проводяться цього року в рамках всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», про створення в 5-х ОТГ спеціалізованих служб для допомоги жертвам різних форм насильства,  про те, що в громадах наразі діє 13 мобільних бригад  соціально-психологічної допомоги особам, які потерпіли від насильства домашнього. До речі, випадків останнього в нашій області впродовж останніх років, за її словами, тільки більшає.

   На важливості діяльності з протидії насильству саме у громадах акцентувала у своєму виступі начальниця Головного управління Національної соціальної сервісної служби в Тернопільській області Наталія Найчук. «З одного боку добре, що на них покладаються такі функції, а з іншого – там однозначно бракує кваліфікованих кадрів для правильного проведення такої роботи, – зазначила вона. Відтак розповіла, що робить для вирішення цієї проблеми очолювана нею служба. Так раніше  було ініційоване і організоване навчання за участю зарубіжних спеціалістів для представників районних та обласних державних адміністрацій. А незабаром буде проведене таке для соціальних працівників усіх територіальних громад області. Отримані знання допоможуть виявляти постраждалих осіб та правильно надавати їм необхідну допомогу.

   Ростислав Дрозд, начальник служби у справах дітей Тернопільської облдержадміністрації, зупинився на тому, як вирішується в області проблема насильства стосовно неповнолітніх, і підкреслив, що якщо сім’ї потрапляють в складні обставини, то діти – це найбільш вразлива верства. А начальник відділу міграційної поліції Головного управління Національної поліції  в Тернопільській області Олександр Буняк поінформував про те, які заходи проводять для протидії торгівлі людьми правоохоронці (з початку року в області було відкрито 4 таких кримінальних провадження, що стосуються 6-х жертв, і всі вони пов’язані з сексуальною експлуатацією наших жінок за кордоном). А також розповів конкретні трагічні історії жительок області, які їхали на заробітки, а потрапили в сексуальне рабство, і яким дивом вдалося вирватися з покаліченою психікою та іншими проблемами.

   Таку ж карколомну історію розповіла присутнім Оксана Шлюсар, директорка з розвитку ГО «ТМЖК «Відродження нації». Про жінку, яка заборгувала знайомому немалу суму, а той запропонував їй поїхати попрацювати за кордон покоївкою, щоб «відробити» борг. І все начебто складалося спочатку на новому місці добре, аж поки її безпідставно не звинуватили у крадіжці, а потім перетворили на секс-рабиню. Врешті-решт відправили додому, давши гроші на дорогу і залякавши, що якщо звернеться в поліцію, то в мережі будуть оприлюднені відео порнографічного змісту за її участю. Можна тільки уявити, що пережила ця нещасна… І подібних історій у «Відродженні нації» можуть розповісти багато, адже організація вже тривалий час успішно займається проблемами, пов’язаними з протидією торгівлі людьми – навчанням, координацією, власне допомогою жертвам тощо. Зараз, зокрема, і через участь в реалізації проєкту «Розбудова спроможності національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми в Тернопільській області». Про те, наскільки гостро стоїть проблема, свідчить вже лише один названий Оксаною Шлюсар факт – щомісяця на Національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів надходить понад півтори тисячі дзвінків.  До слова, нагадуємо номери її телефонів: 527 для користувачів мобільного зв’язку і 800 505 501 – для користувачів стаціонарного. Разом з тим Оксана Шлюсар відзначила, що останнім часом помітно активізувалися у протидії злочинному явищу торгівлі людьми як місцеві державні органи, так і територіальні громади.

30.11.2021, 09:35
4032 Переглядів