Ой, що це у вас у Фейсбуці?!…

31.08.2020, 16:11
551 Переглядів

Активісти просвітницької ініціативи «Як не стати овочем» дослідили, як дотримуються інформаційної гігієни у соцмережі Facebook працівники 20-ти крупних українських компаній, і зробили цікаві висновки.

   Як повідомляє на своїй сторінці менеджерка проекту Оксана Мороз (http://oksanamoroz.com/report?fbclid=IwAR1D3uVTodqdJ77_K9S2gBHzBABRcKK552G3ZxhfQK-87z5wzeRTo34rYdw ), для дослідження були обрані 20 з 40-а компаній, які увійшли до рейтингу найкращих роботодавців 2018-2019 років за версією профільного порталу з пошуку роботи grc.ua. Ось їх перелік – ПриватБанк, Альфа-Банк, Креді Агріколь Банк, Райффайзен Банк Аваль, ДТЕК, WOG, Vodafone Україна, Київстар, lifecell, Нова Пошта, McDonald’s Ukraine, Comfy, Eldorado, Сільпо, АТБ-маркет, Coca-Cola HBC Ukraine, Roshen, Bayer, Фармак, Дарниця. Аналіз сторінок їхніх співробітників у Фейсбуку за січень-червень 2020 року (вибірка склала 1000 респондентів) і став основою дослідження на предмет порушень інформаційної гігієни. Також, за допомогою платформи SemanticForce, було проаналізовано 93 320 сторінок, які вподобали респонденти, адже саме такі є одним з джерел інформації, які наповнюють стрічку кожного у Facebook.

   Результати виявились наступними. 53% співробітників компаній, що досліджувалися, не дотримуються інформаційної гігієни. 4519 постів з фейками та маніпуляціями опублікували вони за період аналізу ( це в середньому 8,5 поста на одного порушника). 34% поширюють на своїх сторінках посилання на сайти-сміттярки. 27% публікують тексти з маніпулятивними заголовками. 13% проходять підступні тести на кшталт «Яка ти змія?», через які відкривається доступ до особистих даних. 21% респондентів опублікували фейки, в  тому числі 7%  –  матеріали, що були помічені самим Facebook, як фейкові чи маніпулятивні, однак вони не були видалені власниками акаунтів. Окремо слід зазначити, що 35% респондентів в перемішку з фейками та маніпуляціями публікують пости з рекламою компанії, в якій працюють. При цьому найменше про компанію пишуть ті, хто публікує багато постів. І навпаки, ті, хто публікує їх мало, схильні писати про свою компанію більше.

   При порівнянні дотримання інформаційної гігієни працівниками різних компаній ситуація виявилась такою. Найнижча інформаційна гігієна у співробітників АТБ (74% порушують), Нової пошти, ПриватБанку та компанії Фармак — 64%. Найбільше публікують посилання на сайти-сміттярки знову ж таки у АТБ (64% від всіх співробітників), Новій пошті (56%) та кожен другий співробітник Фармака та McDonald’s. Найбільше публікують матеріали з маніпулятивними заголовками співробітники lifecell (60%) та Фармак (46%). Найбільше публікують фейки у Фармак — кожен другий співробітник. Найбільше проходять сумнівні тести у АТБ та Приваті — кожен четвертий співробітник. Найкраща інформаційна гігієна  – у Ельдорадо (її порушують 32% співробітників), ДТЕК (36%), Дарниці (38%). У них же і найменше публікацій з посиланнями на сайти-сміттярки. Найменше публікацій з маніпулятивними заголовками у Дарниці (14% від всіх співробітників), McDonald’s (14%), Roshen та Кока-Кола — по 16%. Найменше фейків публікують співробітники Кока-Кола — лише 2%.

31.08.2020, 04:11
551 Переглядів