Перепоховали 78 закатованих жертв більшовицького терору

08.08.2021, 16:21
461 Переглядів

  Останки репресованих та замордованих людей виявили ще у 2018-2019 роках на території колишнього тюремного саду на вулиці Стрийській у Дрогобичі.

    Сьогодні тут розташовується корпус фізико-математичного факультету Дрогобицького педагогічного університету імені Івана Франка, а у 1939-му році у цих стінах функціонувало Дрогобицьке обласне управління НКВС. «На території саду  було знайдено останки 78 жертв у 24-х поховальних ямах, – розповів керівник меморіально-пошукового центру «Доля» Святослав Шеремета. – Це були мешканці Дрогобича та довколишніх сіл і містечок. Серед загиблих, у двох поховальних  ямах, знайшли і останки тіл закатованих воїнів Української повстанської армії. Швидше за все вони загинули в боях з НКВС і були привезені для упізнання, або ж закатовані і вбиті там. Ми відібрали генетичний матеріал, тож, можливо, частину людей вдасться ідентифікувати». Пошуки здійснювали фахівці меморіально-пошукового центру «Доля». Фахівці та історики свідчать, що вбивства відбувалися у 1939-1941 роках, або після 1944-го року. Людей розстрілювали невеликим групами з досить короткої відстані.  Під час експертизи виявили отвори від куль у їх потилицях. На останках були і сліди гематом від ударів кастетами. Виявлено і рештки взуття, одягу та кулі від зброї, яку в ті часи використовували у НКВС.

   «З часів червоного терору пройшло 80 років. Вже 30 років  Україна — суверенна і незалежна держава. Але до сьогодні ми знаходимо приховані сліди катів і останки жертв наших земляків. Це свідчення страшних подій, що закликають не допустити більше подібного на нашій землі», —  сказав у своєму виступі під час перепоховання жертв перший заступник голови Львівської обласної ради Євгеній Гірник. Церемонія перепоховання тривала кілька годин, пом’янути жертв більшовицького терору прийшло багато жителів Дрогобича, участь взяли 120 священнослужителів різних конфесій, військові, представники влади. Панахида розпочалася з монастиря Церкви верховних апостолів Петра і Павла, після неї процесія з домовинами рушила до Площі Ринок, де відбулося скорботне віче. Поховали 78 жертв більшовицького терору на дрогобицькому Полі Скорботи у Дрогобичі.

   До слова, цьогорічний захід збігся з 30-річчям від дня поховання останків 486 замордованих жертв НКВС, знайдених на цій території на початку 90-х років і похованих 14 липня 1991 року. Це були вбиті мешканці Дрогобича і довколишніх містечок та сіл, більшість з яких закатували наприкінці червня 1941 року, коли радянська влада і війська НКВС тікали з західної України перед приходом німецької армії. Як відомо з архівних джерел, в цілому у тюрмах західної України наприкінці червня-початку липня 1941 було страчено понад 24000 осіб, і з них 1200 – в Дрогобичі. На місці колишньої катівні НКВС в місті з 2012 року діють меморіал і музей «Тюрма на Стрийській».

 Діана Сподар

На фото – під час церемонії перепоховання

08.08.2021, 04:21
461 Переглядів