Платні одноразові пакети – магазини маніпулюють чи дотримуються закону?

17.12.2021, 11:25
946 Переглядів

В Україні з 10 грудня заборонено розповсюджувати одноразові пластикові пакети. З того ж дня магазини та заклади обслуговування почали продавати пакети, які ще донедавна були безкоштовними і в необмеженій кількості надавалися покупцю/клієнту. Причому кожна мережа встановила різні ціни. За інформацією місцевих ЗМІ, ціни коливаються від 9 до 80 (!) копійок. Тим часом тернополяни у соцмережах діляться своїми думками з цього приводу і не розуміють, чому мають взагалі платити за пакети і чому ціни на них різні. Чи не маніпулюють торгові мережі нормами закону і цінами на пакети, з’ясовували наші фактчекери.

БЕЗ ВЕРДИКТУ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

9, 10, 12, 50 і навіть 80 копійок нині просять у покупців в магазинах та супермаркетах Тернополя за одноразові пластикові пакети.  Нагадаємо, що з 10 грудня почав діяти закон, який обмежує використання пластикових пакетів. Вони зникатимуть поступово, і тепер покупцям за них треба буде платити.

Які пакети заборонено? Якщо пояснювати коротко, то спочатку починає діяти заборона безоплатного поширення пакетів. Майже всіх – «маєчок», великих, з ручками чи без.  Виняток становлять лише пакети для риби, м’яса, молокопродуктів чи круп, де це первинна упаковка, а також біорозкладні пакети. На сьогоднішній день надтонкі пластикові пакети (з товщиною стінки до 15 мкм, шириною до 225 міліметрів (без бокових складок), глибиною до 345 міліметрів (з урахуванням бокових складок), довжиною до 450 міліметрів (з урахуванням ручок), що призначені для пакування та/або транспортування свіжої риби, м’яса та продуктів із них, сипучих продуктів, льоду та розповсюджуються в об’єктах роздрібної торгівлі як первинна упаковка, продовжують перебувати у вільному обігу. І так буде до 1 січня 2023 року .

На першому етапі, з 10 грудня, заборона перш за все стосується безоплатного поширення в закладах торгівлі великих пластикових пакетів, які й до цього були платні.  Це пакети зі стінками завтовшки понад 50 мікрометрів, які витримують вагу понад 7 кілограмів, і туди зазвичай українці складають свої товари після покупки. До слова, багато супермаркетів вже давно почали замінювати їх на торбини багаторазового використання. Заборона на безоплатне поширення стосується і тонких пакетів товщиною стінки від 15 до 50 мікрометрів, в які можна було накласти кілька кілограмів продукції.  А також – надтонких пакетів із товщиною стінок до 15 мікрометрів, куди люди зазвичай набирають овочі, фрукти чи крупи. Їх розповсюдження буде повністю заборонене (як платне, так і безоплатне) з 10 березня 2022 року.

Чи можуть бути ціни на пакети різними? До 10 грудня уряд мав ухвалити постанову, щоб встановити мінімальні ціни на ці пакети. Проте цього так і не сталось. При цьому, як пояснили виданню ВВС в уряді, відсутність постанови про мінімальні ціни не перешкоджає обмеженню. Простими словами, якщо була б прийнята постанова, то пластикові пакети не могли б продаватися за ціною «менше, ніж…». Якщо таких рамок не встановили, пакети все одно повинні бути не безкоштовними, навіть якщо ціна становитиме одну копійку. Різна ж вартість пакетів на сьогодні – це результат індивідуальної цінової політики кожної торгової мережі. Ціни мережі можуть встановлювати на власний розсуд, головне, щоб вони не були нижчими від мінімальних. Закон не зобов’язує і ніколи не зобов’язував  продавців товарів та послуг надавати будь-які пакети безоплатно. Більше того, станом на сьогодні вартість усіх «безоплатних» пакетиків закладається у ціну товару.  А вже з 10 березня 2022 року ні продавати, ні надавати безкоштовно надтонкі, тонкі та оксорозкладні пакетики (крім надтонких, які мають відповідати параметрам і призначенню, зазначеному в нормах закону) торгові мережі не матимуть права. Відзначимо, що міністр екології Руслан Стрілець у коментарі ЗМІ також  запевнив, що одноразові пластикові пакети ніколи не були безкоштовними – їх  ціна завжди закладалася у вартість товару.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

17.12.2021, 11:25
946 Переглядів