Повідомлення про масове вимкнення світла та інтернету в усіх містах України – фейк!

23.11.2022, 10:50
1100 Переглядів

У Телеграм-каналі «Файний Тернопіль» інформують про те, що начебто в усіх містах України розпочинається масове вимкнення світла та інтернету. У дописі уточнюється, що світла може не бути добами. З’ясовуємо, чи правда це.

ВЕРДИКТ: ФЕЙК

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

«Починається масове відключення світла та інтернету по всіх містах України, повідомляє «Укренерго». Світла не буде по 8-10 годин на день, а, можливо, і добами – офіційна заява. Людей просять зарядити телефони і павербанки», – написано у дописі Телеграм-каналу. Публікація містить гіперпосилання на офіційну заяву «Укренерго» та посилання, де дізнатися графік відключень світла. Однак обидва лінки ведуть користувача на інший новинний Телеграм-канал, на який потрібно підписатися, щоб дізнатися інформацію. Це – перший маркер, який мав би викликати підозру у читача.

Насправді ніякої офіційної заяви про початок масового вимкнення світла у всіх містах «Укрненерго» не робило. У компанії розповіли, що наразі в усіх регіонах України будуть застосовані планові відключення. «Українська енергосистема все ще повністю не оговталася від 6 хвиль ракетних ударів і не може працювати на повну потужність. Ми продовжуємо робити все можливе для відновлення сталого енергоживлення у ваші домівки», – додають в «Укренерго».

Напередодні Президент України Володимир Зеленський назвав регіони, де наразі найскладніша ситуація з електрикою. Йдеться про Київ та область, Вінниччину, Сумщину, Тернопільщину, Черкащині, Одещину. Щодо перспектив повного блекауту, то в інтерв’ю ТСН.ua голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус розповів, в якому випадку в Україні вимикатимуть світло на 10-12 годин. «Коли будуть великі морози і будуть додаткові обстріли – то, можливо, такі відключення і можуть сягнути 10 годин. Але всі працюють над тим, щоб найбільш ймовірний сценарій був таким, щоб відключення не доходили до 12 годин», – розповів очільник енергетичного комітету Верховної Ради України. Тобто наразі тривалих у часі вимкнень не планується, але все залежатиме від ситуації на фронті.

Що стосується заяви про масове вимкнення інтернету по всіх містах України, про яке йдеться у згаданому дописі Телеграм-каналу, то «Укренерго» не має ніякого стосунку до діяльності інтернет-мережі та не приймає подібних рішень.  Однак робота обладнання мобільного звʼязку та інтернету залежить від електропостачання, про що сказали, зокрема, в коментарі liga.net оператори. «Усі базові станції оснащені резервними джерелами живлення. Це батареї, які автоматично вмикаються, коли припиняється централізоване електроживлення. Вони в середньому можуть забезпечувати роботу упродовж 4-5 годин після відключення електроенергії», – йдеться у публікації.

Отож, наявність інтернету також залежатиме від ситуації на фронті та ситуації із вимкненням світла. Аде окремого рішення про масове вимкнення інтернету ніхто не приймав. У даному випадку Телеграм-канали, використовуючи клікабельні заголовки та актуальність проблеми в енергетичній системі, лише сіють паніку серед користувачів та збільшують кількість переглядів та нових підписників.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

23.11.2022, 10:50
1100 Переглядів