Правда і маніпуляція про вручення повісток на Тернопільщині

23.06.2022, 12:10
1188 Переглядів

Час від часу онлайн ресурси та соціальні мережі «лякають» чоловіків призовного віку повістками. То повідомляють, що їх вручають у черзі за пальним, то – просто на вулицях чи блокпостах. Відтак у коментарях виникають дискусії про законність таких дій з боку представників Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Ось і нещодавно один з тернопільських сайтів  інформував, що з 18 червня повістки вручатимуть на вулицях, а місцевий Телеграм-канал – про те, що повістки в усіх містах України роздаватимуть особам призовного віку з 21 червня. Наші фактчекери розібралися у правдивості цієї інформації.

ВЕРДИКТ: ПРАВДА, МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Щодо згаданого вище сайту, то автор посилається на брифінг за підсумками ради оборони Тернопільщини, що відбувся 16 червня. Справді, під час прямого ефіру начальник поліції Тернопільщини Олександр Богомол повідомив, що під час воєнного стану громадяни, які перебувають поза межами дому, мають мати із собою посвідчення особи. З метою виявлення осіб, які не стали на військовий облік, з 18 червня на території Тернопільської області працюють додаткові патрулі.

Стосовно публікації на Телеграм-каналі, то вона не містить офіційного джерела інформації чи згадки про нього, або ж активного гіперпосилання. Лише перелік областей, «клікнувши» на які і перейшовши за посиланнями, читач мав би дізнатися додаткову інформацію.  Однак замість цього працює уже звична схема, про яку ми розповідали неодноразово: потрібно підписатися на інший Телеграм-канал, де читачу обіцяють розповісти всі деталі. Проте після підписки настає лише розчарування, бо Телеграм-канал пропонує не заявлену корисну та правдиву інформацію,  а випадковий допис, причому щоразу інший. Тобто на гострих темах Телеграм-канали рекламують один одного та нарощують аудиторію, маніпулюючи актуальною інформацію.

Щодо законності вручення повісток на вулицях, то Центр протидії дезінформації при РНБО спростував фейки, що стосуються питань мобілізації. Зокрема, експерти повідомили, що «під час загальної мобілізації в Україні громадяни країни отримують повістки про призов на військову службу не лише за місцем проживання, роботи, а й на вулицях або ж на блокпостах. Такий формат не суперечить закону». У той же час ЦПД зауважує, що вручення повістки не означає мобілізацію. «Насамперед виклик до військкомату – для перевірки даних громадянина і визначення його придатності до служби», – йдеться у роз’ясненні.

Додамо, що 24 лютого, коли росія здійснила перші удари по українських містах, Президент України − Верховний Головнокомандувач Збройних Сил Володимир Зеленський постановив оголосити і провести загальну мобілізацію в Україні. Верховна Рада України продовжила термін дії воєнного стану і проведення загальної мобілізації на 90 діб — до 23 серпня.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

23.06.2022, 12:10
1188 Переглядів