Що відбувається з економікою Тернопільщини

11.07.2022, 10:20
1107 Переглядів

Повномасштабне вторгнення росії вплинуло на всі аспекти життя України. Надзвичайно відчутного удару зазнала економіка. Закрилися або були зруйновані сотні підприємств,  люди втратили роботу, а держава – податкові надходження. Тернопільщина – тилова область, підприємства якої не зазнали руйнувань. Однак багато виробництв  все ж припинили свою діяльність. Про економічну  ситуацію в області розмовляємо з директоркою департаменту економічного розвитку і торгівлі Тернопільської обласної військової адміністрації Галиною Воляник.

 – Пані Галино, яких змін зазнала економіка області з початком повномасштабної війни в Україні?

 – Наслідки були відчутні вже з першого дня російського вторгнення. Війна завдала потужного удару по всіх ланках економічної системи, через втрату ринків збуту та сировини на сході країни зменшилось виробництво основних видів продукції, було зруйновано логістичні ланцюги постачання товарів, відбувся відтік кадрів за кордон, частина трудових ресурсів призвали до ЗСУ. Низка підприємств у перші дні війни взагалі зупинила свою роботу, бо всі перебували у шоковому стані.

 – Чи повернувся сьогодні бізнес області до показників  24 лютого?

 – На сьогодні основна частина промислових підприємств та аграрний сектор області в основному адаптувався до воєнного стану та функціонує фактично на повну потужність. Особливо підприємства харчової та швейної галузей, які нарощують обсяги виробництва продукції. В цілому близько 90 відсотків місцевих товаровиробників функціонують та забезпечують потреби населення і Збройних сил України. Відновлено роботу на 70 відсотках об’єктів житлового будівництва. Також нашою адміністрацією подано в Мінекономіки перелік 186 місцевих товаровиробників, які мають можливість збільшити свої виробничі потужності та працювати навіть у три зміни для забезпечення потреб держави. З метою повноцінного функціонування в умовах воєнного стану та збільшення економічної активності держава почала запроваджувати комплексні зміни до законодавства та державних програм, спрямованих на підтримку української економіки. Так, в рамках реалізації програми ,,Доступні кредити 5-7-9%”, за якою надається компенсація часткового кредитного навантаження (під 0 відсотків річних), станом на сьогодні відповідними можливостями в області скористались 265 суб’єктів господарювання, яким видано кредити на загальну суму 1,1 мільярда гривень. Частина даних кредитів є інвестиційними.

 – З початком війни, як відомо, були влаштовані ,,податкові канікули”. Як це вплинуло на надходження податків до бюджету та яким шляхом перекривалася нестача?

 – За січень-квітень 2022 року промисловим сектором області до зведеного бюджету сплачено 349,7 мільйона гривень, що на 2,6 відсотка більше у порівнянні з показниками аналогічного періоду 2021 року та становить 11,1 відсотка від загальних надходжень по області.

 – Тернопільщина отримала декілька сотень заявок на релокацію підприємств. Яка кількість вже почали роботу в нас,  та що це за виробництва?

 – В області активно проводиться робота щодо реалізації Плану невідкладних  заходів з переміщення у разі потреби  виробничих потужностей суб’єктів господарювання з територій, де ведуться бойові дії та/або є загроза бойових дій на безпечну територію, який затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 березня 2022 року під № 246-р. До обласної військової адміністрації надійшло близько 300 заявок на релокацію бізнесу. Станом на другу половину червня на Тернопільщину було переміщено 46 підприємств, кілька з них ще здійснюють ремонт приміщень та монтаж обладнання, ще кілька наразі перевозять свої виробничі потужності. Дані підприємства працюють в різних сферах господарської діяльності, це машинобудування, металообробка, харчова, текстильна та інші галузі промисловості. Частину працівників вони перевезли з попередніх місць, а також залучають до роботи місцевих мешканців та внутрішньо переміщених осіб. З частиною підприємств ще продовжуються перемовини щодо локацій, на базі яких можна розмістити виробництва.

 – Чи часто доводиться відповідати відмовою на заявки щодо релокації бізнесу, та якими є основні причини в таких випадках?

 – Обласна військова адміністрація надає всебічну допомогу кожному суб’єкту господарювання, який має намір перемістити свої виробничі потужності на територію Тернопільщини. Департаментом економічного розвитку і торгівлі ОВА забезпечується координація діяльності з релокації та повний супровід підприємств,  а це і пошук виробничих приміщень, і допомога у транспортуванні обладнання із зони бойових дій,  і підбір кадрів, і побутові питання. Також підприємствам надаються консультаційні послуги у різних сферах, для чого у всіх територіальних підрозділах центральних органів влади закріплено відповідальних працівників, які оперативно реагують на потреби.

Є випадки, коли керівництво підприємства, приміром, довго вагалось, а зараз місце його розташування – це уже тимчасово окупована територія чи зона бойових дій. Тоді, на жаль, вже немає можливості перемістити його на безпечну територію. Також іноді дуже складно знайти в області потрібну локацію – якщо для виробництва, наприклад, необхідні дуже великі приміщення з низкою особливих вимог. Але ми все-таки робимо все можливе, аби допомогти кожному, хто звертається.

 – А яка тенденція спостерігається зараз в області щодо відкриття бізнесу місцевими мешканцями?

 – Впродовж січня-травня 2022 року  в області зареєстровано 1917 суб’єктів господарювання: 126 юридичних осіб та 1791 фізична особа-підприємець, що дещо менше, ніж до 24 лютого. Однак баланс кількості зареєстрованих відносно знятих з реєстрації суб’єктів господарювання є позитивним і складає 358 одиниць. Впродовж вказаного періоду шляхом реєстрації суб’єктів господарювання було створено 2,7 тисячі робочих місць. За даними аналітичного дослідження, проведеного ДУ ,,Офіс з розвитку підприємництва та експорту” щодо стану розвитку малого і середнього підприємництва під час воєнного стану в Україні, Тернопільщина зайняла 8 місце серед усіх регіонів (+12 місць) за динамікою реєстрації бізнесу під час повномасштабної війни (березень-квітень 2022 року).

Скільки часу, на вашу думку, знадобиться після війни, щоб збалансувати економіку області?

 – Зараз на це запитання дуже важко відповісти. Адже усе залежить від того, коли закінчиться війна. Втім, нашим підприємцям притаманна висока стійкість та працелюбність, тому я переконана як у перемозі, так і в якнайшвидшому відновленні економіки. Тим паче, що уряд запускає нову економічну стратегію, яка діятиме в умовах війни, допоможе нашій економіці вистояти та стане фундаментом для післявоєнного відновлення.

Розмовляв  Андрій Корнійчук

На фото – директорка департаменту економічного розвитку і торгівлі Тернопільської обласної військової адміністрації Галина Воляник.

Фото Оксани Мяснікової    

11.07.2022, 10:20
1107 Переглядів