У громадах  створюють максимальні продовольчі запаси не лише для себе

17.08.2022, 22:48
948 Переглядів

Впродовж багатьох років наша держава була надійним постачальником зерна для інших країн. Зараз ситуація кардинально змінилася. І треба як ніколи відповідально поставитись також до власної продовольчої безпеки. Це питання сьогодні стає дедалі актуальнішим, і його обговорюють на різних рівнях. Нещодавно своїми напрацюваннями та досвідом у вирішенні продовольчих проблем на спеціальній конференції ділилися представники влади, місцевого самоврядування з різних куточків України та експерти. Обговорення ініціювали Міністерство розвитку громад та територій України спільно з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА», а майданчик надав Український кризовий медіа-центр.

Захід України зараз гідно тримає тил та намагається дбати не лише про мешканців своїх територій, а й допомагати регіонам, де ведуться активні бойові дії. Допомога потрібна і військовим, і цивільному населенню. Тож в різних західних областях зараз намагаються створювати максимальні продовольчі запаси, щоб мати можливість не лише забезпечити необхідним свої громади, а й допомогти тим, хто живе біля лінії фронту. Ось приклади. Золочівська громада Львівської області передала землю невеликими шматками в користування дрібним фермерам. Наразі вони розчищають ділянки, які роками не використовувалися, та готують її до посівної. Згодом урожай зможуть переробити на борошно у місцевих млинах і забезпечити мешканців продуктами – про це розповів на конференції голова Золочівської громади Ігор Гриньків. А також додав, що зараз громада, керівником якої він є, вже допомагає громаді-тезці у Харківській області, яка постійно страждає від обстрілів. Допомагають на Львівщині і вимушеним переселенцям. Зараз, наприклад, шукають партнерів, щоб облаштувати домівки для людей, які втратили своє житло через війну. Волинь, попри воєнну небезпеку в своєму регіоні, також дбає про продовольчі запаси. Так Вишнівська громада наразі працює над створенням власної програми продовольчої безпеки. Цей регіон розташований біля кордону із Білоруссю, що, звичайно, викликає певні побоювання, але голова Вишнівської громади Віктор Сущик каже, що цього року в аграрній галузі намагались задіяти максимально великі площі. «Сільська рада віддала в оренду 520 гектарів земель не найкращої якості, проте аграрії змогли її обробити та зібрати врожай», – зазначив він.

Надійним тилом для нашої армії стають не лише західні регіони України. Голова Балтської громади на Одещині Сергій Мазур розповів, що цьогоріч, на жаль, урожайність на 30 відсотків менша, аніж минулого року. Але, попри все, громада підтримує захисників України та мешканців деокупованих територій. Зокрема, вже передали більше 200 тонн питної води на Миколаївщину, а з місцевого бюджету виділили понад 7 мільйонів гривень на закупівлю продуктів. «У Балтській громаді не залишилося жодного гектару землі, яка не була засіяна, – повідомив Сергій Мазур. – Землі колишніх колгоспів було передано в користування з однією метою – отримати врожай. Наразі громада працює над тим, аби посилити спроможності у переробці зернових на борошно, зокрема, задля збільшення виробничих потужностей наявних сільськогосподарських підприємств та створення нових».

Варто зазначити,  що українські аграрії зіткнулися з проблемою реалізації своїх товарів за цінами, які дозволять принаймні закінчити збір урожаю без боргів. «На сьогодні для аграрних виробників головне – не тільки виростити продукцію, але й реалізувати її за цінами, які б давали можливість хоча б повернути витрачені кошти, і далі продовжувати готуватися до посівів та збирання уже пізніх культур. Уряд і держава мають бути гравцем на ринку сільськогосподарської продукції, і намагатися викупити її за максимальними цінами, які можуть дозволити. Це дало б можливість забезпечити продовольчу безпеку на рівні держави. А те, що ми можемо зробити на рівні місцевого самоврядування – прийняття програм, купівля та складання запасів – ми робимо», – сказав голова Лубенської громади Полтавської області Олександр Грицаєнко.

У свою чергу заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода заявив, що Уряд шукає шляхи вирішення проблем фермерів, аграріїв та підприємців. Зокрема, прийняли план із забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану. Це комплекс дій, який передбачає моніторинг стану продовольчої безпеки і сільськогосподарської інфраструктури в цілому, надання підтримки виробникам харчових продуктів, надання адресної допомоги соціально вразливим категоріям населення і централізований контроль за цінами на продукти.

Христина Вояк

На фото – під час конференції

 

 

17.08.2022, 10:48
948 Переглядів