У соцмережах зманіпулювали позицією ОДА щодо ймовірного підвищення тарифів на  світло

20.05.2021, 14:07
468 Переглядів

Українців час від часу «лякають» новими тарифами на електроенергію. Після останнього подорожчання наприкінці минулого року, що суттєво вдарило по сімейних бюджетах, у ЗМІ нерідко з’являються  публікації про чергове підняття цін.

Активно обговорюють цю тему і в соцмережах. Так, у спільноті «Земля Тернопільська» користувачка Ірина Шуркало повідомила, що «за» підвищення тарифів на електроенергію виступає Тернопільська облдержадміністрація. Чи відповідають слова дописувачки Фейсбук-групи дійсності, з’ясовували фактчекери.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Цього року в Україні зросли майже всі комунальні тарифи для населення, зокрема, для жителів Тернопільщини підвищилася ціна на газ, опалення, холодну воду й електроенергію. А якщо враховувати дані Державної служби статистики, за якими оплата комунальних послуг займає 13% у структурі грошових витрат домогосподарств України, то будь-яке нове зростання тарифів відчутно позначиться на бюджеті окремої української родини.

Відповідно ця тема є однією із актуальних та обговорюваних в Інтернет-просторі. Про це свідчить пост, який ми згадували на початку. Публікація містить скріншот зі сторінки одного з управлінь Тернопільської облдержадміністрації про те, що «Тариф на електроенергію для населення повинен бути вдвічі вище нинішнього». Публікацію супроводжує підпис: «Тернопільська ОДА на чолі з «зеленим» Трушем за підвищення тарифів для населення».

Перш за все варто нагадати, що 28 грудня 2020 року Кабінет Міністрів України скасував пільговий тариф на електроенергію у розмірі 0,9 грн/КВт.год для населення на перші 100 кВт.год та встановив з 1 січня 2021 року фіксовану ціну для побутових споживачів на рівні 1,68 грн/кВт.год. терміном до 31.03.2021.  До цього тарифи на електроенергію для населення не переглядалися з березня 2017 року. Згодом в Уряді повідомили, що тариф на електроенергію для населення залишається на рівні 1,68 грн за КВт.год і з 1 квітня цього року. У той же час міністр енергетики Юрій Бойко повідомив, що українці платитимуть за електрику за новими тарифами вже з 1 липня. Конкретної вартості міністр не називає, проте йдеться про ймовірне збільшення тарифів.

Відзначимо, що ціни на електроенергію встановлюються на держаному рівні, тому вони однакові для всіх регіонів України, і можливе подорожчання торкнеться всіх українців. Тарифи встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Обласні державні адміністрації прямого впливу на регулятора не мають, а можуть лише направити звернення до НКРЕКП щодо проведення перевірки встановлених тарифів із наданням відповідних роз’яснень щодо їх економічно обґрунтованого рівня.

Тож користувачка маніпулює, натякаючи, що голова облдержадміністрації Тернопільщини виступає «за підвищення тарифів». Тут варто звернути увагу, що пост опублікував не особисто посадовець, а окремий підрозділ ОДА. А називаючи Володимира Труша «зеленим», вказуючи на його партійну приналежність до «Слуги народу», користувачка очевидно хотіла дискредитувати окрему політичну силу. Сама ж інформація про підвищення тарифів була поширена, швидше за все, як оголошення для жителів області про можливе підвищення, бо ніякими коментарями, які б висловлювати ставлення до цієї новини, відомство ОДА її не супроводило.

 Матеріал підготовано у співпраці  з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

20.05.2021, 02:07
468 Переглядів