Володимир Шматько: «Центр Чорткова має отримати історичну справедливість»  

27.05.2020, 13:17
567 Переглядів

«Як більмо на оці», – саме так протягом багатьох років характеризували місцеві мешканці речовий ринок у серці райцентру Чортків. Різнокольорові, ледь не туристичні, намети, різношерстий крам, а по завершенні торговиці – гори сміття. Одне слово, всі загальновідомі атрибути базару…

   Колись давно, як кажуть літні люди, ще за Польщі, та й за часів радянської влади на місці нинішнього ринку була площа, клумби – гарне місце для зустрічей та прогулянок. Однак впродовж останніх надцяти років тут впевнено облаштувався базар. Воно зрозуміло – людям треба і скупитися, і продати. Та й продавцям не позаздриш – товар в орендованих у мешканців центру підвалах, намети – щодня розкладай і складай, у спеку – душно, а в морози – самі розумієте…Але центр міста ( та ще й з такою історією як у Чорткова) має виглядати по-іншому. Тож одним із  пунктів передвиборчої програми чинного міського голови Чорткова Володимира Шматька недарма стало перенесення речового ринку з центральної площі міста. І ось процес, нарешті, підходить до завершення.

   «Територія нового ринку готова на 90 відсотків, – каже Володимир Шматько. -Чому на 90? Справа в тому, що тут розташовані високовольтні лінії – основа електропостачання Чорткова. Звісно, є бажання їх перенести, але цей процес залежить від «Тернопільобленерго», і коштує це 370 тисяч гривень, тож варіант виглядає не надто економічно доцільним. Нині, я б сказав, це марнотратство. Хоча, перенісши ці опори, в майбутньому матимемо змогу розширити новий ринок». Міський голова хоче, щоб люди працювали в нормальних умовах і більше не виходили на площу. Також перенесення ринку має суто технічні моменти: потрібно розкопати територію під ринком, знайти джерела, з яких можна було б брати воду, відремонтувати труби. «Наші водні ресурси міліють – тож маємо ставитися до них шанобливо і по-господарськи», – переконаний він.

   У кожному кіоску на новому міському комунальному ринку буде лічильник, розетка, «автомати». Має бути встановлений також пожежний гідрант. Також передбачається обладнати територію відеокамерами, провести освітлення. «Сучасний двоярусний паркінг на 86 автомобілів зведемо біля дороги – як додатковий бонус для покупців, – розповідає Володимир Шматько. – Міська рада викупила цей шматок землі, і паркінг – принаймні доки я міський голова – працюватиме, як комунальний». А ще він планує побудувати біля ринку … бізнес-хаб. У триповерховій будівлі міститиметься бізнес-школа, приміщення для молодих підприємців, котрі не мають коштів на дороговартісну оренду, а також – м’ясний ринок. За словами міського голови ця будівля також має бути комунальною. Наразі шукають гроші на будівництво. А поруч із новим міським комунальним ринком планують встановити металеві столи, щоб люди могли продавати там власноруч вирощені овочі, квіти тощо. Таким чином приваблюватимуть клієнтів до нового місця. Що ж до того, хто матиме право «переселитися» на новий ринок, голова пояснює так : всі, хто чесно платив єдиний податок, податок на землю та працював на площі із самого початку, матимуть змогу отримати кіоск на новому міському комунальному ринку. Окрім того, на новому ринку планують зменшити витрати на обслуговування процесу торгівлі. Мер вважає, що новий ринок матиме інший статус – потреба у комунальному підприємстві відпаде, і кожен підприємець укладатиме персональний договір з міською радою, електромережами, на вивезення сміття тощо. «Вартості оренди чи певної калькуляції ще нема, є лише попередні розрахунки, – зазначає він. – Ми не ставимо собі завдання заробити на оренді, на людях. Головне – адекватні та зручні робочі місця. Багато буде залежати від оцінки орендованого майна та політичної волі депутатів. Проте, за попередніми розрахунками, сума оренди за кіоск не має бути значно більшою за тисячу гривень».

   Створення в Чорткові нового комунального міського ринку має також стратегічне значення. «Я мрію, що будівля міської ратуші, де нині теж ринок, стане музеєм Чорткова, а місто, до речі, у 2022 році святкуватиме своє 500-ліття, – говорить Володимир Шматько. – Тож роботи у нас надзвичайно багато, бо історична справедливість має відновитися, і центр міста має бути його серцем». На шляху до реалізації планів виникає безліч викликів – як економічних, так і стихійних. Так у зв’язку із пандемією COVID-19 бюджет міста не виконаний: за березень – на два мільйони гривень, за квітень – на три… Попри це міський голова Чорткова твердо вірить у реальність запланованого і докладає усіх зусиль для його реалізації.

Ольга Зайчук

 На фото – міський голова Чорткова Володимир Шматько

Фото авторки

27.05.2020, 01:17
567 Переглядів