Випускники воєнного року: чи буде у них свято?

19.05.2022, 08:41
1910 Переглядів

Впродовж двох минулих років випускники шкіл потерпали від хвилювання щодо своїх випускних урочистостей через Covid-19.  Хоч і з суттєвими обмеженнями, але вони у Тернополі в 2020-му та 2021-му таки відбулися. Як буде цьогоріч – наразі невідомо, адже війна вносить свої жорсткі корективи в усе. Про очікування тернопільських випускників та реалії – далі.

«Щодо випускного жодних рішень ще не прийнято»

«Щодо випускного жодних рішень не прийнято, – каже начальниця Тернопільського міського управління освіти Ольга Похиляк. – Ми очікуємо, що Міністерство освіти та науки дасть найближчим часом роз’яснення, і ми діятимемо відповідно до цих роз’яснень». Начальниця управління цифрової трансформації та комунікацій зі ЗМІ Тернопільської міськради Мар’яна Зварич повідомила, що цього року навчання в закладах освіти Тернополя триватиме до 4 червня, але через воєнний стан є ряд змін. «Державна підсумкова атестація для учнів 4,9 та 11 класів відмінена, видача документів про освіту для випускників у Тернополі буде розпочинатися після 15 червня. ЗНО цього року також відмінено, а для вступу випускникам необхідно буде пройти національний мультипредметний тест – це комп’ютерний онлайн-тест, що складатиметься з трьох блоків: українська мова, математика та історія України. Тест міститиме по 20 завдань з кожного блоку, виконати які потрібно за 120 хвилин».  Наразі це єдина офіційна інформація, яка може бути корисною для випускників.

«Наші діти заслуговують, щоб атестати їм були вручені особисто»

Зрозуміло, що досі не знають, як саме проводжатимуть своїх випускників, і керівники тернопільських шкіл. Директорка ТЗОШ №28 Лілія Вавринів, приміром, розповіла, що впродовж останніх днів багато думає про те, як організувати випускникам свого навчального закладу безпечне та особливе свято. «Скажу наразі лише одне: наші діти заслуговують, щоб атестати їм були вручені особисто. У нас прекрасні, талановиті учні, варті високих відзнак, тому вони обов’язково будуть запрошені до школи. Але у якому саме форматі відбудеться урочистість – наразі не знаю. Для своїх впускників ми обов’язково щось придумаємо!» – зазначила вона.

 «Випускний – це зовсім не сукня та ресторан!»

Вже приміряла перед війною омріяну сукню випускниця Тернопільської школи-ліцею №6  імені Назарія Яремчука Мішель Кардинал ( на головному фото – четверта справа в другому ряду). Купити її не встигли, але сумує дівчинка через зовсім  інше. «Ми з однокласниками готувалися до випускного: багато з них вже придбали святковий одяг,  був замовлений і ресторан. Але особисто для мене випускний – це зовсім не сукня та ресторан. Я дуже чекала саме на той особливий вечір прощання зі школою та нашими вчителями. Традиційно увечері на останній дзвоник випускники разом із батьками приходять до школи, щоб попрощатися у неформальній обстановці, пообійматися, побажати та прийняти побажання від інших. Нам дуже шкода, що обставини можуть не дозволити це зробити. Та хоч на долю випускників нашого року випало чимало випробувань, ми до всього ставимося із розумінням», – сказала Мішель. Коли вона закінчувала четвертий клас, в Україні вирував Євромайдан, а коли закінчувала дев’ятий –  у розпалі була пандемія Covid-19, тож про жодні святкування не йшлося. Цього року випробування значно серйозніше. Всі випускники просто розгублені, бо в умовах війни неможливо щось планувати, і мова вже навіть не про урочистості з нагоди закінчення школи, а про власне завершення навчання та подальший вступ до вищих навчальних закладів. Попри все Мішель мріє, що той душевний вечір прощання з однокласниками та вчителями таки  відбудеться, хоч цілком можливо, що вже аж після закінчення війни.

Повернеться з Лондона, щоб вступати до українського вишу

Однокласник Мішель, одинадцятикласник Тернопільської школи-ліцею №6  імені Назарія Яремчука  Зеновій Літинський ( на головному фото – другий зліва в першому ряду) через війну виїхав у Лондон. Навчається онлайн, але вже готовий повернутися в Україну, бо планує вступати до київського вишу. «Мріяв про гарне завершення навчального року, – розповідає хлопець. – Чутки про те, що може початися війна, сприймав як провокацію з боку росії і не вірив, що дійсно може бути повномасштабне вторгнення. До речі, якраз  24 лютого, у перший день війни, мав бути в центральній Україні на співбесіді щодо вступу. Звичайно, до випускного ми також вже почали готуватися: вчилися танцювати наш танець, обговорювали різні організаційні моменти. Святковий костюм ще не купував – думав, що хлопцям з цим простіше, тому не поспішав. А тепер я взагалі переосмислив значення планування і зрозумів, як раптово все може змінюватися. Намагаюся усвідомити нові обставини та прийняти їх. І хоч ми й не матимемо такого свята, як випускники попередніх років, та однозначно на все життя запам’ятаємо цей час, бо на власні очі бачимо новітню історію і навіть причетні до її творення». Разом з тим юнак зізнався, що обговорює з друзями можливі варіанти завершення навчального року та вірить, що завдяки генерації думок самі випускники знайдуть оптимальне для усіх рішення.

Ольга Терещук

На фото – одинадцятикласники Тернопільської школи-ліцею №6  імені Назарія Яремчука та Тернопільської ЗОШ №28

Фото з особистого та шкільного архівів

 

19.05.2022, 08:41
1910 Переглядів