В Україні з 19 грудня запрацювала програма «єПідтримка» з виплати тисячі гривень вакцинованим громадянам. Нагадаємо, що ці кошти від держави можна витратити лише на окремі послуги та товари, зокрема на оплату спортзалів чи фітнес-клубів, квитків до кінотеатрів, театрів, музеїв, на внутрішні авіа- та залізничні рейси, на придбання книг. Проте на одному з Telegram-каналів повідомляють, що за «ковідну» тисячу можна придбати продукти, алкоголь та ліки. Та навіть пропонують інструкцію, як це зробити. Що це – шахрайство чи звичайна маніпуляція, перевіряли наші фактчекери.
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ/НЕПРАВДА
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:
«Офіційно. Стало відомо, як витратити 1000грн. за вакцинацію на продукти, напої або ліки. Також оголосили кінцеву дату, до якої можна буде використати гроші. Деталі» – повідомлення з таким текстом з’явилося на одному з українських Telegram-каналів. Публікація супроводжується також двома активними вкладками: «Як витратити на нецільові продукти» та «До якої дати потрібно використати».
Відзначимо, що жодних джерел інформації чи активних посилань на першоджерело у повідомленні не вказано. Якщо ж «клікнути» на одну із вкладок, то вас перенаправляють на інший Telegram-канал з аналогічною публікацією. Якщо ж спробувати дізнатися інформацію тут, вибравши активну вкладку, то з’являється повідомлення про те, що дані доступні тільки підписникам каналу. Коли ж підписуємося, то з’ясовуємо з наданої інформації, що «на касі кінотеатрів можна придбати напої та продукти. А на ліки дозволено витрачати ці кошти пенсіонерам». Знову ж таки, джерело інформації не вказується.
Чи правда це? Почнемо з останнього. Як повідомляється на сайті Міністерства економіки України, з січня 2022 року програма «єПідтримка» буде модифікована, зокрема, буде надана можливість людям віком 60+ спрямувати кошти на придбання ліків. Коли саме ця опція запрацює, буде повідомлено додатково. Тобто наразі витрати гроші на медикаменти неможливо!
Щодо придбання продуктів і алкоголю за «ковідну» тисячу, то подібні повідомлення вже декілька разів з’являлися у медіа. Зокрема, вони писали, що «українці купують алкоголь за гроші, отримані за вакцинацію». Згідно з повідомленням, декому вдалося купити пиво на барі кінотеатру за кошти, які надаються громадянам через програму «Дія» за проходження повного курсу вакцинації. У той же час Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров на своєму Telegram-каналі заявив, що кіберполіція відстежуватиме підозрілі ситуації, пов’язані з виплатою 1000 гривень за вакцинацію, з метою запобігання шахрайству.
Отже, придбати продукти чи алкоголь у продуктових магазинах чи супермаркетах, як можна було подумати з публікації, неможливо, а описані вище випадки – радше виняток та недопрацювання програми «єПідтримка», яку наразі ще удосконалюють.
Щодо самого способу подачі інформації, то клікабельними заголовками Telegram-канали маніпулюють та спекулюють на резонансних темах, адже пропонують начебто ексклюзивну інформацію за підписку. В результаті читач не отримує ексклюзиву, а лише почуває себе обманутим.
Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.