Як протидіяти дезінформації в умовах війни

15.07.2022, 11:17
1027 Переглядів

Таку тему обговорювали за круглим столом у Національній академії Служби безпеки України за участю міжнародних експертів, громадських активістів,  представників державної влади та журналістів.

Як повідомляють на сторінці академії у Фейсбук – https://www.facebook.com/NationalAcademySSU/posts/pfbid027jWnfrqx5v6pLGBkKg3GvPX7RRMK6kWDx5XcfEE8yaXaESdYXBU6bPQGP7vL2xMHl –  сьогодні війна іде не лише на полі бою, але й на інформаційному фронті проти російського агресора, і ведеться вона щодня ще з 2014 року. Дезінформація, фейки, інформаційні та кібератаки – це вже звичні загрози для всього світу, та проти України така інформаційна зброя застосовується в десятикратних масштабах. Учасники круглого столу обговорили методи протидії дезінформації, які використовують в Україні та за кордоном, а також правові основи і кібербезпекові особливості взаємодії громадського суспільства і державних органів задля протидії фейкам.

Як наголосив керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики України Ігор Соловей, немає простих варіантів завершення інформаційної війни. «Мені здається, що інформаційні війни ніколи і не завершуються, – сказав він. – А ще не варто звужувати боротьбу з дезінформацією лише до моніторингу та фактчекінгу. Бо є три обов’язкових складових – це блокування ворожого контенту, далі створення контенту альтернативного. А також медіаосвіта – навчити людей самостійно не вестись на інформаційні атаки. Ті, які пропустять перші два фільтри». На думку в.о. керівника Центр протидії дезінформації при РНБО України Андрія Шаповалова, особи, які свідомо поширюють дезінформацію, є інформаційними терористами. Він зауважив, що для захисту інформаційного простору необхідно внести зміни до законодавства: «Інформаційні терористи мають знати, що їм доведеться відповідати перед законом як військовим злочинцям».

Голосом медіа під час роботи круглого столу стала, зокрема, генеральна продюсерка програм «Цивільна оборона» і «Антизомбі» Телеканалу ICTV Оксана Дихніч. «Війну, у тому числі інформаційну, не можна виграти у «білих рукавичках», – зазначила вона. – Важливо пам’ятати, що одним із завдань російської пропаганди було атрофувати вміння аудиторії об’єктивно мислити, аналізувати і задавати питання. Глядача довгий час годували абсолютною брехнею – не тільки в ток-шоу і випусках новин, брехня була навіть у фільмах. Завдання контрпропаганди складне, тому що пропагандисти мають право на брехню. Натомість контрпропаганда не має права на неї. Має бути лише правда, але правда, яка подається через емоцію». Співорганізатори заходу із Фонду Цивільних Досліджень та розвитку США ( CRDF Global в Україні) – керівник з операційної діяльності Михайло Верич та менеджер проєктів Ебігейл Стоу-Терстоун розповіли про роботу їх організації в Україні, її ініціативи та можливості. Міжнародний досвід представили: експерти відділу публічної дипломатії Штаб-квартири НАТО Беата Паташова та Лариса Лацько із виступом про фейкові наративи, які росія поширює стосовно НАТО, нові форми протидії дезінформації та взаємодії із суспільством. Фахівець із Оперативної робочої групи зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх справ Катаржина Суміславська, яка розповіла про механізм побудови стійкості суспільства та перехід від ери постправди до ери постдовіри. Заступник керівника відділу по роботі з урядом Національного центру кібербезпеки Метт Кері, який поділився досвідом Великої Британії у боротьбі з дезінформацією та «місінформацією».

15.07.2022, 11:17
1027 Переглядів