«Їжте й пийте все, що хочете» – у соцмережах поширили неправду про нездоровий спосіб життя

11.03.2021, 19:30
756 Переглядів

По різним спільнотам та групах у соцмережі Facebook, серед яких і тернопільські, розлетілася публікація такого собі Михайла Миколайовича, у якій він неприховано пропагує вести нездоровий спосіб життя. Начебто це не впливає на тривалість та якість останнього. Пост набрав 17 тисяч поширень, тисячі вподобань і коментарів, тож варто розібратися, чи правдиву інформацію поширив користувач.

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА, МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

У дописі наводяться дані про тривалість життя людей, які займалися спортом, і тих, кого вважають винахідниками алкогольних і тютюнових виробів та інших явно не  корисних для організму речей. Ці дані автор протиставляє, застосовуючи один із прийомів маніпуляції. Ті, хто, на думку автора, активно займався спортом і мав би прожити довше, перелічені на початку, а особистості, які начебто вели нездоровий спосіб життя і виявилися довгожителями – в кінці. Але давайте перевіримо, чи справді наведені дані про тривалість життя є правдивими.

Для початку, винахідниками спортивної бігової доріжки є Роберт Брюс і Уейн Кевіт, які прожили 87 та 94 роки відповідно. Щодо гімнастики, то незрозуміло, про якого саме винахідника пише автор, адже цей вид спорту був відомий ще у Древній Греції, де у VIII столітті до нашої ери і виник цей термін.Так само автор не називає імені чемпіона світу з бодібілдингу, а тому причини смерті, якщо він помер, невідомі. І вони можуть бути ніяк не пов’язані з його професійною діяльністю. З приводу кращого футболіста світу Дієго Марадони, то він і справді помер у віці 60 років. Проте прихильникам футболу та самого спортсмена відомо, який спосіб життя він вів: зловживав наркотиками і алкоголем, переніс два серцеві напади, заразився гепатитом, йому також проводили операцію на мозку.

Відтак розберемося із «довгожителями». KFC – це американська мережа ресторанів швидкого харчування, що спеціалізуються на стравах із курятини. Заснована в 1952-му Гарландом Сандерсом, який помер у віці 90 років. Він був фізично розвиненим і спортивним чоловіком, який майже все життя працював на фермі. Та й той факт, що Сандерс заснував ресторан швидкого харчування, зовсім не означає, що він постійно споживав страви зі свого закладу на сніданок-обід-вечерю.  Абсурдним є і факт у публікації про інвестора Nutella, адже так само можна сказати і про будь-кого, хто бачив цю продукцію на прилавку чи купував її у подарунок  – тобто це аж ніяк не означає, що її споживали цілодобово і це стало причиною довголіття. Тепер – про стейки і шаурму. Це – зовсім різні продукти, які взагалі походять з різних епох, а тому не можуть мати одного «винахідника», як пише автор посту. Стейк  відомий ще з часів Римської імперії, а шаурма – це страва східної кухні, яку придумали у 1972 році. Тож це – ще один абсурд у публікації.

Щодо згаданих автором «винахідників» алко-, нарко- і тютюновиробів, то, приміром, сигарети «Winston» були зареєстровані у 1954 році компанією R.J. Reynolds Tobacco Company. І її засновник Ар. Джі. Рейнольд помер у віці 68 років. Проте знову ж таки люди, які придумують чи виробляють сигарети, зовсім не обов’язково є споживачами своєї продукції. Що ж до опіуму – сильнодіючого наркотику, то перші згадки про нього відносять до 300-х років до н. е. Й історії невідомо ні про якого  винахідника опіуму, який загинув в результаті землетрусу у віці 116 років. Ну а стосовно винахідника віскі Hennessy, то мова йде про офіцера Річарда Генессі, який отримав поранення на війні і помер не на 98-му році життя, а у 76.

Висновки: Факти, викладені у пості, не відповідають дійсності. Автор маніпулює, протиставляючи неспівмірні речі, а також робить власні нелогічні висновки та підводить до них читачів. Так заняття спортом не завжди є причиною смерті у спортсменів. Як і те, що людина придумала якусь нездорову їжу чи сигарети, не свідчить, що вона є споживачем свого винаходу.

Пост містить неперевірені дані і виглядає як пропаганда нездорового способу життя та заохочення вживати шкідливу їжу, алкоголь та вести малорухливий спосіб життя.  У той же час у Всесвітній організації охорони здоров’я інформують: щорічно від хвороб, обумовлених недостатньою фізичною активністю, вмирають не менше 2,8 млн. осіб. Окрім того, постійне вживання нездорової їжі негативно впливає на харчові звички і сприяє ожирінню, а 90% смертей від раку легень зумовлені палінням.

Матеріал підготовано у співпраці  з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

11.03.2021, 07:30
756 Переглядів