За час пандемії коронавірусу в соцмережах з’являлося чимало чудодійних рецептів, які начебто лікують від даного захворювання. Ще одну «цілющу» техніку дихальних вправ нещодавно поширили у одній із груп в соцмережі. Чому не варто довіряти сумнівним порадам при такому небезпечному захворюванні, як Covid-19, та й взагалі при будь-яких хворобах, пояснюють наші фактчекери.
ВЕРДИКТ: ФЕЙК
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:
«Ця техніка врятує ваші легені при ковіді» – відео із таким заголовком поширили у Фейсбуці. На ньому чоловік у медичній масці та у костюмі, що візуально нагадує форму медика, розповідає про дихальну техніку, яка підходить для лікування та профілактики коронавірусу. Начебто цей комплекс вправ відкриває дихальні шляхи і полегшує перебіг захворювання.
Чоловік закликає максимально поширити це відео, а також лайкати і коментувати. Тим часом ні на відео, ні під дописом немає пояснень, що це за чоловік говорить на відео,і якою є його компетенція у даній сфері. Наші фактчекери з’ясували, що чоловік на відео – це Микола Ганев. Він активно веде сторінку у соцмережі Тік-Ток, звідки і було взято дане відео. У описі сторінки написано, що хлопець є інтерном, а за спеціалізацією – лікар-уролог. Очевидно, що цей той випадок, коли своїми порадами стосовно лікування коронавірусу діляться всі: від політиків до урологів. Тому довіряти таким способам не варто.
Тим паче, що у рекомендаціях (вони постійно оновлюються) Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка опікується пандемією коронавірусу в світовому масштабі, на поточний момент немає жодної, що стосується позитивного впливу якихось дихальних вправ як методів лікування COVID-19.
У ВООЗ також вкотре наголошують, що найкращою профілактикою від коронавірусу досі залишається часте й ретельне миття рук з милом, уникання дотиків ними до очей, рота та носа, носіння масок і дотримання соціальної дистанції. А вакцинація — це єдиний ефективний спосіб захистити себе від коронавірусної хвороби.
Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.