Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Якщо рада відмовляється укладати договір про оренду

28.08.2018, 09:41
103 Переглядів

На запитання відповідає юрист проекту Тернопільського прес-клубу  Ігор ФЕДОРЕНКО  «Наша редакція реформувалася, але виникла проблема – виконком міськради відмовляється укладати з нами договір про оренду приміщень. Ми отримали попередження про те, що приміщення буде використовуватися власником для власних потреб. Старий договір закінчується через два тижні. Як нам бути?».

    – Право на оренду нерухомого майна реформованої редакції передбачене ч. 2 ст. 9 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»: «Приміщення, що перебувають у державній або комунальній власності, у яких на час реформування розташовувалися редакції, передаються в оренду строком не менше ніж на 15 років з розміром орендної плати, установленим для бюджетних організацій. Договір оренди укладається між редакцією та Фондом державного майна України (його регіональним відділенням) або відповідним органом місцевого самоврядування.»

Відповідно до частин 3, 4, 7 статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов’язком для суб’єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. Обов’язковість надання  новоствореній редакції газети в оренду приміщення є одним із видів державної підтримки реформованих засобів масової інформації та прямо зазначена в Законі України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».

Тому алгоритм ваших дій наступний. Посилаючись на наведені вище норми законодавства, направляєте орендодавцю примірники договору оренди з пропозицією укласти договір. Якщо орендодавець відмовляється, або взагалі не реагує на пропозицію укласти договір, Вам треба звертатися до господарського суду. Предметом позову є зобов’язання укладання договору оренди. Якщо часу залишилося обмаль, то можна спочатку в порядку ст. 136 Господарського процесуального кодексу України звернутися до господарського суду з заявою про вжиття заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутись до суду. У разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен пред’явити позов протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.

Звертатися з позовом до суду в будь-якому випадку варто, бо в чинному законодавстві прямо прописано Ваше право на оренду приміщень, що перебувають у державній чи комунальній власності, в яких на час реформування розташовувалася Ваша редакція.

   Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

   Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

28.08.2018, 09:41
103 Переглядів