ДЕНЬ ПЕРЕМОГИ ПАМ’ЯТІ: тернопільські інтернет-ЗМІ — про суспільно значущі дати

28.05.2019, 19:01
144 Переглядів

У першій декаді травня Інститут масової інформації проводив моніторинг місцевих інтернет-ЗМІ на предмет висвітлення ними суспільно значимих дат: Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Прослідкувавши за публікаціями тернопільських інтернет-видань за період з 8 по 10 травня, можна зробити висновок, що на Тернопільщині День пам’яті переміг День перемоги — більшість матеріалів локальних ЗМІ зосереджувалися саме на питаннях пам’яті і примирення. Що може свідчити про відхід від радянсько-російських традицій відзначення цих дат і формування нових традицій — наприклад, вшанування героїв та жертв не лише Другої світової, але й новітньої російсько-української війни.

Усього за період моніторингу у десяти місцевих інтернет-виданнях, що аналізувалися: “Галас”, “Доба”, “Погляд”, “Реально, “Теньюз”, “Терен”, “Терноград”, “Тернополяни”, 0352, “20 хвилин” було опубліковано 51 матеріал пов’язаний із вшануванням Дня пам’яті та примирення та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Найбільше — по вісім — публікацій з’явилося у виданнях: «Терен», «Теньюз» і «0352», найменше (три публікації) — у «Галасі», «Добі», «Погляді» і «Тернограді»; у виданнях «Тернополяни», «20 хвилин» та «Реально» було, відповідно, шість, п’ять і чотири таких матеріали. Загалом більше половини (27 публікацій) — це авторські журналістські матеріали, 24 матеріали офіційного характеру — як правило, передруки повідомлень пресових служб державних і муніципальних органів влади, привітання і заяви місцевих чиновників та представників окремих політичних сил (принаймні дві таких публікації мали ознаки замовності).

Пам’ять у спогадах

Частину публікацій, що з’явилися на сторінках тернопільських інтернет-ЗМІ тими днями можна згрупувати під назвою «Спогади». У них тернополяни згадують про своїх рідних, які брали участь у Другій світовій війні, або ж там подано розповіді самих учасників війни. У п’яти інтернет-виданннях (з десяти) ми нарахували сім таких матеріалів, зокрема такі: «У день Перемоги ми падали на землю, плакали і цілували її. Дівчата кричали: «Мама! Я жива!», «94-річний ветеран з Тернопільщини розповів про життя на війні», «Все, що залишилось від діда, це — три пожовклих фото і один лист», «Як воювали діди тернополян: Василя Зелінку поранили в 44-му під час Будапештської операції. Добу він пролежав в снігу», «Пройшов шлях від отого шматка “гарматного м’яса” до “гвардії сержанта”, – Сергій Притула розповів про свого діда».

Офіційне та неформальне вшанування

У попередній групі публікацій йшлося про особистий вияв шани до ветеранів, але відбувалося на Тернопільщині й чимало масових публічних заходів, присвячених Дню пам’яті й інформація про це знайшла відображення на шпальтах місцевих інтернет-медіа. Повідомляли про вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій на меморіалах у Тернополі, Шумську, Кременці та Білій.

У двох публікаціях видання «Терен» ішлося про виготовлення різними групами дітей та юнаків у Бережанах і Тернополі маків у знак пам’яті про загиблих у Другій світовій війні.

Від героїв минувшини до сучасних героїв

За повідомленням «Погляду», представники різних християнських конфесій Тернополя провели заупокійну панахиду за усіма воїнами, які віддали своє життя, захищаючи українську землю і невинним жертвами Другої світової війни, ішлося в публікації також про засудження священниками комуністичної ідеології.

Неодноразово згадували місцеві медіа у матеріалах про День пам’яті не лише загиблих у Другій світовій війні, але й українських воїнів та мирні жертви нинішньої російсько-української війни. Зокрема про це йшлося у матеріалі видання «Доба»: «Без політики, з портретами Героїв і шевронами: в Тернополі відбудеться піша хода пам’яті cучасних захисників України».

Парковий консенсус”

Широко висвітлювали місцеві інтернет-видання представлення робочою групою і представниками міської ради планів щодо реконструкції Старого парку (Парку слави). Один із аспектів реконструкції зокрема передбачає чіткіше зонування парку: наразі планується, що там буде дві меморіальні зони, одна з яких буде присвячена пам’яті загиблих у Другій Світовій війні, а інша — звитязі українських героїв усіх часів й зокрема новітньої російсько-української війни. Також буде третя — відпочинкова зона. Про ці та інші плани, повязані з реконструкцією Старого парку, писали всі, без винятку, інтернет-видання, про це було не менше десяти публікацій.

Без провокацій і з недоскандалом

Оскільки 9 травня нерідко відбувалися різного роду провокації, сутички між представниками політичних сил, що мають контроверсійні поглядиі, деякі видання приділили увагу питанню запобігання таким випадкам. Про це зокрема писали «0352», «20 хвилин» і «Реально». Про заборону публічної демонстрації символіки комуністичного тоталітарного режиму і націонал-соціалістичного (нацистської) символіки пивідомляло видання «ТеНьюз» у матеріалі «За носіння георгіївської стрічки можна «загриміти» у в’язницю».

Хоча абсолютна більшість публікацій у ЗМІ мали примирливу тональність, трапився й один матеріал протилежного характеру. Це був передрук із всеукраїнського сайту кількох провокативних коментарів із соціальних мереж під назвою «Х** їм, а не примирення»: московський піп назвав воїнів УПА «бойовиками», а націоналізм — «трагедією». Зауважимо, що й назва цього матеріалу досить маніпулятивна — насправді ж бо священик не говорив тих слів, які йому, наче пряма мова, приписано у заголовку. Сумнівної вартості зміст і заголовок публікації спровокували чимало такої ж якості коментарів до неї.

Любомир Крупницький, регіональний представник ІМІ в Тернопільській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

28.05.2019, 07:01
144 Переглядів