Тернопільщина: березнево-квітневі виборчі уроки

01.04.2019, 17:51
101 Переглядів

 На цю тему сьогодні, 1 квітня, у Тернопільському прес-клубі відбувся круглий стіл, на який запрошено спостерігачів від громадських організацій, правоохоронців, представників міграційної служби та Державного реєстру виборців, політичних сил та штабів кандидатів у президенти. Усі присутні зійшлися на одній думці – вибори на Тернопільщині відбувалися без серйозних порушень, які б могли вплинути на волевиявлення жителів.

Олександр Богомол, начальник ГУНП в Тернопільській області: 

«Від початку голосування підрозділи поліції Тернопільщини зареєстрували 53 повідомлення про ймовірні порушення виборчого законодавства. Більша половина з них – в обласному центрі. Найбільше звернень – 12 – до поліцейських надійшло від тих, хто не знайшов себе у списках виборців. Зареєстровано сім звернень щодо непорозумінь із членами дільничних виборчих комісій. Було шість повідомлень про несвоєчасне відкриття виборчих дільниць, стільки ж задокументованих повідомлень про виявлення незаконної агітації, поодинокими були звернення щодо нетверезих членів комісії, підкупи виборців, втручання у роботу членів ДВК та інших. До Єдиного реєстру досудових розслідувань за порушення таємниці голосування внесено відомості за двома фактами, задокументованими у Тернополі та Підволочиському районі».

Ярослав Давибіда, начальник управління міграційної служби у Тернопілльській області:

«Міграційна служба в області посилено працювала упродовж останніх днів перед виборами та у день всенародного волевиявлення. Протягом 30 та 31 березня видано майже 400 ID-карток, вклеєно фото фото у паспорти громадянам, які досягли 25-річного чи 45-річного віку».

Ігор Бойко, начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату Тернопільської ОДА:

«На Тернопільщині понад 6,5 тисяч громадян змінили місце голосування, серед них 622 внутрішньо переміщені особи. Ті непорозуміння, які виникали із списками виборців, ймовірно мали технічні проблеми. Приміром, частина громадян не знайшли себе в списках виборців у день голосування, хоч заявляли, що отримали іменні запрошення. Перед другим туром органи ведення реєстру виборців спільно з виборчими комісіями з’ясовуватимуть, чому такі випадки мали місце та напрацьовуватимемо шляхи їх вирішення».

Ігор Ковалик, експерт Тернопільського обласного осередку Комітету виборців України:

«За оцінкою КВУ проведення дня голосування загалом було проведено у відповідності до вимог українського законодавства та міжнародних стандартів. Офіційними спостерігачами КВУ було зафіксовано низку проблем та порушень під час організації процесу голосування та у підготовці до його проведення, однак ці порушення не носили системного характеру та не були такими, що могли суттєво вплинути на результати волевиявлення громадян. Серед найбільш типових порушень, які зустрічалися не тільки на Тернопільщині, а й практично в усіх регіонах: помилки в роботі дільничних виборчих комісій, розголошення таємниці голосування виборців шляхом публікації відповідних фотоматеріалів, проблеми зі списками виборців. У порівнянні із попередніми виборами Президента України 2014 року кількість та характер порушень виборчого законодавства принципово не змінилися. КВУ в цілому позитивно оцінює діяльність Центральної виборчої комісії та Міністерства внутрішніх справ щодо недопущення порушень в день голосування».

Олександр Домбровський, представник коаліції громадських організацій «За прозорі та чесні вибори»:

«5 мобільних груп наших спостерігачів працювало у день голосування та під час підрахунку голосів. Проблеми були із списками виборців – громадяни не знаходили себе в них. Окрім цього, ще однією важливою проблемою, яка потребує нагального вирішення, – недоступність деяких дільниць для людей з обмеженими можливостями. Такі випадки наші спостерігачі фіксували в усіх округах Тернопільщини. Однак, зазначаємо, що ці порушення не вплинули на результати голосування».

Ігор Процик, представник ГО «Центр суспільних досліджень «ПОЛІС»

«Наші спостерігачі також документували ряд порушень та непорозумінь, які виникали на дільницях. Переконаний, що багатьох з них можна було б уникнути. Напередодні другого туру виборів органам державної влади необхідно провести роз’яснювальну роботу серед виборців щодо заборони порушення таємниці голосування, про те, що потрібно себе перевіряти у списках виборців. Широка інформаційна кампанія допоможе громадянам здійснювати голосування без нервувань та проблем. Ще один фактор – певні порушення були спричинені неправильним трактуванням або незнанням чинного законодавства з боку членів виборчих комісій. Приміром на кількох тернопільських дільницях після підрахунку голосів не були оприлюднені протоколи голосування».

Олег Сиротюк, представник ВО «Свобода»:

«На жаль, в Україні не усунуто впливу фінансово-олігархічних груп на виборчий процес.  Розміри виборчих фондів впливають на кінцевий результат. Адже не усі кандидати в президенти мали можливість доносити до виборців власну позицію через засоби масової інформації, особливо телебачення».

Ростислав Небельський, довірена особа кандидата в президенти Петра Порошенка у 163 ВО

«Зазначу, що по тернопільському округу ДВК подавали до ОВК якісні протоколи – практично не було повернень чи зауважень. Однак, є і негативні моменти – не створені гідні умови для передачі протоколів до ОВК. Членам  ДВК доводиться мало не спати на мішках із бюлетенями. Так само не створені умови і для роботи спостерігачів, у тому числі і міжнародних. Переконаний, що настає час електронної передачі даних з дільниць. Над цим повинен попрацювати законодавець».

Іван Сороколіт, представник партії «Сила людей»

«Ці вибори не є надто складними щодо підбиття підсумків голосування – один бюлетень, швидкий підрахунок.  Складніше буде на парламентських. Щодо цих виборів – ми проводили паралельний підрахунок голосів, відтак можу із впевненістю сказати, що  серйозних фальсифікацій не було.  Вибори пройшли демократично».

Віталій Фидрин, представник політичної партії «Об’єднання «Самопоміч»

«На цих виборах переміг телевізор. Нинішні підсумки  виборів – це оцінка діяльності влади. «Самопоміч» не дозволила собі  допускати жодної образи чи нетолерантного слова у бік опонентів. Звертаюся до усіх і політичних сил, і кандидатів, і їх прихильників припинити отой потік бруду. Адже нам усім разом жити і після 21 квітня».

01.04.2019, 05:51
101 Переглядів