Що робити з національною ідеєю?

16.12.2019, 11:19
131 Переглядів

У Тернопільському пресклубі відбулася презентація книги «Тpaнcфopмaцiя укpaїнcькoї нaцioнaльнoї iдeї», у якій взяли участь кілька її співавторів. Розпочинаючи захід, відомий тернопільський громадсько-політичний діяч Ігор Качмарський назвав їх візіонерами, тобто тими, хто здатний передбачати майбутній розвиток та впливати на нього.

   Як повідомив упорядник видання, історик та політолог Олександр Дoнiй, у ньому зібрані думки 30-ти ключових українських істориків, філософів, політологів та культурологів. «Відмінність у їхніх поглядах колосальна, я свідомо запрошував авторів з різним баченням основоположних речей, – зазначив він, – але у них є спільне усвідомлення необхідності пошуку нових ідей для того, щоб українці і Україна нарешті стали успішними. Українці люблять ганити будь-яку владу, це одна з наших національних рис, але цю владу вони обирають самі…В чому ж проблема? В деяких питаннях – ідейних – ми залишились на рівні 19-20 століття, коли українська національна ідея орієнтувалася на 2 складові – або мовно-культурну або державно-політичну. Але для чого повинна існувати наша держава, українські мислителі, на жаль, розписати не встигли. Так от, в цій книзі зібрані бачення людей, які наважилися це розписати. Тут є різні рецепти, тож кожний може вибрати свій».
«В цій книжці немає готової відповіді на запитання, що таке національна ідея, – сказав у своєму виступі Тарас Стецьків, координатор Національного форуму трансформації України, – оскільки це є процес дискусії, який лише має привести до відповіді на запитання, якою саме ідеєю мають керуватися українці в третьому десятилітті 21-го століття. Національна ідея притаманна кожній нації, яка претендує на самостійність та суб’єктність, але це не застигла й закам’яніла категорія, яку придумали мислителі 1000 чи 500 років тому, і яку треба прочитати, засвоїти, як догму, і нею керуватися. Ні, це категорія рухома, тому для українців в середні віки були одні дороговкази, в 19 столітті національна ідея формувалася по своєму, в 20 столітті це була ідея боротьби за державу. А питання про те, якою має бути об’єднавча, консолідуюча ідея для нації в 21 столітті – це питання відкрите. І саме для пошуку відповіді була написана ця книжка, і саме для цього ми їздимо по Україні, щоб залучити якомога більшу кількість мислячих людей до дискусії, до спільного думання і до продукування того, що буде виписано в майбутньому як національна ідея, яка рухатиме нас вперед».
А ось думка директора Центру дослідження проблем громадянського суспільства, політичного експерта Віталія Кулика: «Коли ми розпочали дискусію про те, що таке національна ідея, наші опоненти висунули контраргументи, що вже все, мовляв, давно написано, зокрема, Донцовим, Бандерою, Стецьком. Однак насправді це схоластика, бо потім почався етап трактування. Не написання нових ідей в світі, який динамічно змінювався, а трактування того, що було написано раніше іншими, в інших історичних, геополітичних, економічних,ідеологічних обставинах…Національна ідея не вимірюється і не вичерпується тими, кого ми вважаємо стовпами української національної ідеї. Навпаки, вона потребує переосмислення. І є певні дискурси, наративи та міфи ( того ж Донцова, Бандери та інших), які зараз є шкідливими для України. І є певні ідеї, які відтворюються зараз через певних трансляторів так званих ідеологічних проектів, а насправді вони розколюють суспільство. І за великим рахунком ми є заручниками того дискурсу початку 20 століття, який знайшов себе і відтворюється у сприятливому грунті нової боротьби за незалежність, пов’язаної з Революцією гідності. Тому в цій книзі ви знайдете багато статей про необхідність прориву в майбутнє, про оцінку національної ідеї з точки зору тих дискурсів, які будуть пануючими через 20-30 років».
Оригінальним баченням майбутньої держави поділився також політтехнолог Сергій Гайдай. Він також зазначив, що необхідно проводити велику роботу і  з представниками української політичної еліти, яким не вистачає саме ідеології.

16.12.2019, 11:19
131 Переглядів