Людей старшого віку навчали інформаційній безпеці

23.11.2020, 13:40
789 Переглядів

   Два просвітницьких заходи з медіаграмотності для літніх людей відбулися минулого тижня у Тернопільському прес-клубі за сприяння Тернопільського міського територіального центру соціального обслуговування населення.

   Поширенням та популяризацією медіаграмотності прес-клуб займається вже тривалий час, і це стосується не лише сфери журналістики та громадського сектору. Роботу з аудиторією поважного віку розпочали минулоріч тому, що вона є однією з найбільш вразливих щодо дезінформації та маніпуляцій, а навчальних та просвітницьких програм відповідної тематики для літніх людей ще дуже мало.

«Моя мама на пенсії вже дуже давно, однак вона активно цікавиться новинами і в газетах, і по телевізору, і політикою цікавиться теж, – розпочала розмову менторка Світлана Мичко. – Я роблю все, щоб її життя було максимально комфортним, тож аж ніяк не хочу в чомусь обмежувати, але разом з тим я не раз наполягаю, щоб вона перемкнула канал чи взагалі не дивилася якусь передачу. Я розумію, що вона має право вибирати, що дивитися, але мені дуже образливо і боляче, коли я бачу, що вона слухає відверту брехню чи хтось з екрану нахабно маніпулює нею.  Я категорично проти, щоб мою маму обманювали чи розстроювали нечесні політики, пропагандисти чи журналісти, які заради грошей йдуть на компроміс із совістю. І точно так само мені б хотілося допомогти захистити від маніпуляцій і      всіх інших літніх людей. Саме тому я сьогодні тут і буду говорити про непросту ситуацію в інформаційному просторі та те, як кожний з вас може зробити її більш безпечною для себе. Взагалі ця тема досить обширна і подекуди складна, але моє завдання  – коротко і доступно пояснити вам основне».

   Впродовж двох півторагодинних зустрічей йшлося про те, як і чому викривлюють правду, приховують її, чи й оперують відвертою брехнею на телебаченні та сайтах Інтернету, а також до чого потрібно бути уважним, читаючи газети. Учасники з цікавістю дізналися про специфіку функціонування соцмереж ( зокрема, Фейсбуку) з їхніми «інформаційними бульбашками», тролями, ботами і таким іншим. Про те, чому не можна беззастережно довіряти інформації в різних месенджерах, навіть якщо її надіслала ну дуже авторитетна кума чи подруга, котрій ви вірите, як собі. Про небезпеку з боку російських джерел інформації, а також – маніпуляцій і фейків стосовно COVID-19. Разом з тим слухачі отримали низку практичних рекомендацій щодо того, приміром, яким телеканалам і новинним сайтам варто довіряти, а які краще оминати взагалі, та за допомогою яких ресурсів можна легко і просто перевіряти інформацію з Інтернету. Менторка, до речі, з приємністю відзначила, що слухачі були дуже активними – задавали багато запитань і навіть дискутували, що засвідчило їхню зацікавленість і небайдужість.

   Наприкінці кожний з присутніх на зустрічах отримав виданий нещодавно Тернопільським прес-клубом буклет «Не давайте себе дурити!», що містить короткі універсальні поради для захисту від шкідливої інформації, адресовані передусім людям поважного віку. Також було проведено опитування учасників, і вони поділилися своїми враженнями. Про це ми розповімо у наступній публікації.

 

Заходи проводилися в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіареформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

23.11.2020, 01:40
789 Переглядів