7 років ув’язнення за пост у Фейсбуці з критикою Зеленського – маніпуляція у соцмережах

25.04.2023, 15:12
422 Переглядів

Під одним із наших фактчеків користувач залишив коментар із посиланням на відео під назвою «7 років за пост у Фейсбуці з критикою Зеленського» ( у перекладі з російської).   Це відео поширюють і користувачі згаданої соцмережі. Перевіряємо, про що йде мова, і чи правдивою є ця інформація.

ВЕРДИКТ: ПРАВДА, МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Йдеться про законопроєкт №9223, який група народних депутатів із фракції «Слуга народу» зареєструвала у Верховній Раді. Пропонується запровадити кримінальну відповідальність за «недостовірну інформацію», якщо вона сприяє підвищенню рівня соціальної напруги, загрожує національній безпеці країни. У пояснювальній записці зазначено, що запровадження такої відповідальності спрямоване насамперед на боротьбу з ботами та ботофермами у соціальних мережах, які «здійснюють деструктивну інформаційну діяльність на шкоду національній та держбезпеці України».

Законопроєктом передбачено покарання: штраф від 17000 до 51000 гривень  або виправні роботи на строк до 2 років. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або для здійснення впливу на прийняття рішень чи вчинення або не вчинення дій державними органами чи органами місцевого самоврядування, службовими особами цих органів, – караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк. Якщо ж створений фейковий акаунт розповсюджує дезінформацію під час воєнного стану чи іншим чином загрожує національній безпеці, покарання може сягати від 5 до 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Таким чином, і справді пропонується за дезінформаційну кампанію, наприклад, в Телеграмі чи Фейсбуці з використанням фейкових акаунтів ув’язнювати на максимальний строк до 7 років. Однак автор відео маніпулює, винісши у заголовок прізвище Президента України Володимира Зеленського.  Окрім того, йдеться про фейкові акаунти, а не про звичайних користувачів, а також про ймовірність карати громадян за дії, які мають ознаки держзради. До того ж не забуваймо, що Конституція України гарантує свободу слова.

Разом з тим  законопроєкт наразі не прийнято. Тому наразі стверджувати, що дана ініціатива буде прийнята, не можна. До слова, дані соціологічного дослідження, проведеного компанією «Active Group» 26-27 січня 2023 року,  показали, що понад третина громадян України (35,7%) вважають корисною критику влади під час воєнного стану.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

25.04.2023, 03:12
422 Переглядів