Альона Романюк: «Якщо ви не перевіряєте факти – то ви не журналіст»  

06.03.2023, 21:46
375 Переглядів

У Тернопільському прес-клубі відбувся дводенний тренінг з протидії дезінформації. Захід для учасників X Регіональної школи сучасної журналістики провела відома медіа-експертка та фактчекерка Альона Романюк.

   Тренерка, яка вже понад 5 років фахово займається тематикою фейків та маніпуляцій, побудувала навчальний процес на глибокому аналізі цілої низки реальних кейсів та практичних вправах в ігровому форматі. Впродовж першого дня тренінгу було розглянуто, зокрема, питання про те, що являють собою фейки і маніпуляції, чим відрізняється дезінформація від неповної чи невірної (помилкової) інформації, а також про основні інструменти та правила фактчекінгу. Окремий блок стосувався протидії дезінформації, маніпуляціям та пропаганді під час воєнного стану. Йшлося про навмисні ворожі вкиди, інформаційно-психологічні операції та кібератаки російсько-української війни.

   Багато корисного дізналися слухачі про те, як безпечно спілкуватися і споживати інформацію із соціальних мереж, які  сьогодні  слугують постійним джерелом новин для більшості українців, як не стати жертвою шахрайських схем та фішингових атак. Відтак Альона Романюк сформулювала головні правила безпечного і розумного поводження в інформаційному просторі. Ось деякі з них: «Ніколи нічого не поширювати, якщо ви не впевнені у достовірності інформації», «Завжди намагатися зрозуміти, які емоції і навіщо намагаються у вас викликати», «Докопуватися до суті, шукати джерела і перевіряти». «Перевіряти факти – це один із професійних стандартів журналістики, – підкреслила тренерка. – Це дуже важливо! Якщо ви не перевіряєте факти перед тим, як викласти їх читачам, то ви не журналіст, і крапка!».

Здобуті за день знання слухачі Школи закріпили завдяки участі у антифейковій інтелектуальній грі “НотаЄнота”. Нагадаємо, що такі ігри були спеціально розроблені командою знавців для того, щоб допомогти українцям в ігровому форматі засвоїти основи інформаційної гігієни, зрозуміти, як працюють маніпуляції та навчитися розбиратися у процесах інфопростору.

   В рамках програми другого навчального дня тренерка пояснила, як саме створюють і запускають фейки. Для прикладу детально розібрала один з таких кейсів, коли, в плані експерименту, особисто створила і поширила фейковий прес-реліз про загрозу кульових блискавок, відтак це повідомлення з’явилося у багатьох, навіть авторитетних, ЗМІ. Тож наступними розглядали питання, як і чому медіа й окремі журналісти поширюють фейки, та як правильно виправляти ситуацію, якщо це помилково зробили ви чи ваше медіа. А також – де і як можна перевіряти інформацію. І знову ж таки в цікавому ігровому форматі учасники вчилися критичному мисленню та креативу.

   Наталя Гресько, слухачка X Регіональної школи сучасної журналістики: Інформація, отримана від Альони Романюк, дуже актуальна, особливо в умовах війни. Переконалася, наскільки важливо в час, коли соціальні мережі переповнені фейковими повідомленнями, розпізнавати правдивість повідомлень, шукати першоджерело чи підтвердження даних. Цікаво було дізнатися, як створюються та поширюються фейки, як можна зупиняти їх поширення, коли треба і коли не варто їх спростовувати. Особисто для мене отримані знання є цінними, зокрема, і тому, що,  працюючи прессекретарем у державній структурі, я часто моніторю соціальні мережі та новинні сайти не лише для пошуку потрібної в роботі інформації, а й для виявлення інформаційних вкидів. Важливим у моїй роботі є критичне мислення, я б сказала, навіть оперативне мислення в критичних ситуаціях. Бувають моменти, коли часу на написання інформації дуже мало, а якщо це ще й стресова ситуація, то і емоції заважають. Знання, які я отримала під час тренінгу, допоможуть мені більш виважено та професійно підходити до оприлюднення важливих повідомлень, які можуть спровокувати хвилю емоцій серед населення.

Теми дезінформації та ворожої пропаганди, кібератак на офіційні сайти, шахрайських схем важливі не лише для журналістів, а й для пересічних українців. Всім важливо правильно розуміти офіційні повідомлення, знати, що таке інформаційно-психологічна операція. Ми не повинні дозволити ворогу маніпулювати нашою свідомістю, натомість повинні докласти максимум зусиль для того, щоб забезпечувати інформаційну гігієну.

  Тренінг проводився в рамках реалізації проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні».

06.03.2023, 09:46
375 Переглядів