Андрій Куликов: «Один із секретів професійності – це ніколи не думати, що ти вже всього досяг»

16.02.2023, 19:40
694 Переглядів

Про специфіку роботи ведучого радіо- та телепрограм під час війни йшлося на тренінгу для учасників X Регіональної школи сучасної журналістики, що його провів у Тернопільському прес-клубі Андрій Куликов – голова правління «Громадського радіо».

   Основну увагу тренер акцентував на знаннях і якостях, які потрібні для успішної роботи в прямому ефірі, та їх правильному застосуванні. Йшлося, приміром, про те, як правильно визначати рівень цікавості інформації; як залучати аудиторію до розмови і утримувати її увагу; наскільки важливою є інтонація радіоведучих (адже на радіо немає «картинок», які допомагають на телебаченні). «Велике значення має і те, – зазначив відомий радіо- і телеведучий Андрій Куликов, – наскільки вам довіряють ваші слухачі. А питання довіри залежить і від того, які історії з власного досвіду ви їм розповідаєте. Дуже добре, якщо ви можете поставити себе на один рівень з аудиторією. Зокрема, не боятися визнавати власні помилки, як от невірно вжите слово чи не там зроблений наголос, бо це також наближає вас до слухачів».

   Впродовж тренінгу Андрій Куликов розповів цілу низку історій з власного професійного досвіду, в тому числі з останнього, воєнного періоду. Зокрема, і таких, що підтверджують велику важливість радіо для людей в ситуаціях, коли інші засоби масової інформації недоступні, а воно допомагає рятувати людям життя актуальною оперативною інформацією. Відтак дав чимало корисних професійних порад – наприклад, як правильно говорити в мікрофон, як тренувати голос. Або ось такі: «Ніколи не бійтеся ставити запитання, які начебто не мають відношення до теми розмови, якщо це допомагає  вашому співрозмовнику в студії розкритися», «Ми маємо завжди залишатися в студії господарями, не дозволяючи гостям «оволодіти» нами через “заговорювання”, задавання зустрічних запитань тощо». А один із секретів професійності, на думку Андрія Куликова – це ніколи не думати, що ти вже всього досяг. «Я вже 40 років у професії, але постійно продовжую навчатися та вдосконалюватися. Впродовж останніх років, наприклад, повністю перезавантажив своє вміння працювати дистанційно», – сказав він.

  З великою цікавістю учасники тренінгу виконували практичні вправи: моделювали  способи ведення пpогpам на pадіо і телебаченні під час надзвичайних ситуацій, а потім  відтвоpювали змодельоване. Але спочатку тренер розповів про специфіку таких передач і про те, як правильно реагувати на певні виклики ( приміром, повітряну тривогу під час прямого ефіру) і виходити з відповідних складних ситуацій.

   – Переймати практичний досвід теле- та радіоведучого з понад 40-річним стажем роботи було дуже цінно та цікаво, – прокоментувала після закінчення тренінгу одна із слухачок X Регіональної школи сучасної журналістики Тернопільського прес-клубу Ольга Волкова. – Особливо, коли він навчав бачити у вже звичних речах значно більше, аніж видно на перший погляд. До прикладу, правильно розуміти повідомлення важливого джерела актуальної та правдивої інформації про події на фронті – зведень Генштабу ЗСУ, відрізняти запеклі бої від важких, знати, що стоїть за поняттями «вогневе ураження» та «взяти під контроль». Андрій Куликов не раз наголошував на важливості деталей, а також на точності висловлювань. Так, наприклад, він вважає недоречним вживати таке формулювання, як «проукраїнська позиція» стосовно самих українців, бо за логікою воно може стосуватись лише іноземців. Натомість позиція українців має бути українською. На прикладах з власної журналістської практики Андрій Куликов дохідливо пояснив, наскільки важливо доносити достовірну інформацію, як не піддатись, здавалося б, виправданому бажанню «прикрасити» історію, чому не варто забувати про героїв своїх матеріалів та як виходити з казусних ситуацій під час прямих ефірів. Все це безперечно допоможе у майбутній журналістській роботі.

Тренінг проводився в рамках реалізації проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні».

 

 

16.02.2023, 07:40
694 Переглядів