Андрій Шкула: “Політика і журналістика, направду, це майже непоєднувані речі ”

13.05.2023, 14:41
319 Переглядів

Андрій Шкула – досить відома у Тернополі особа. Як журналіст медіакорпорації “RIA”, депутат міської та районної рад, автор та ведучий телепроєкту «Депутатська кухня», фуд-блогер. Але сьогоднішнє з ним інтерв’ю фокусується на одній темі: журналістика і політика. Журналістика повинна бути об’єктивною, незалежною та передавати правдиву інформацію, у той час як політика має власні інтереси та бачення. Журналістика, коли вона виконує свою функцію сторожового пса демократії,  є важливим інструментом для контролю за владою. Однак коли журналісти займають політичні посади або стають активними учасниками політичного процесу, то виникає конфлікт інтересів. Про це та більше розповідає нам пан Андрій.

 Пане Андрію, чому в обрали саме цю професію?

-У журналістику, якщо говорити щиро, я потрапив випадково. Навчався в ліцеї Галицького коледжу, й мій середній бал дозволяв йти на «державне» навчання або в економіку, або в журналістику. Обрав те, що мені тоді видавалось простішим – видавничу справу й редагування. Коледж я розглядав лише як сходинку до вищої освіти, тож спеціальність на тому етапі не була для мене дуже важливою.

А з чого розпочиналася ваша журналістська діяльність?

 – Після коледжу продовжив навчання у тодішньому ТНЕУ, і про журналістику навіть не думав. Та одного разу до мене завітав давній друг Віталій Дерех (він загинув на війні минулого року…). І переконав спробувати себе в редакції газети «RIA плюс», де він сам на той момент працював уже півтора року. Я погодився, пройшов співбесіду, і так все й почалось. А далі та професія  затягла мене з головою.

Скільки років Ви вже працюєте в ТОВ «РІА МЕДІА»? Чи хотіли б  працювати журналістом деінде?

– У “Ria” я з 2007 року. Я відверто полюбив редакцію, ті стандарти журналістики, які там діють, та можливість розвитку. За роки роботи у “Ria” пройшов десятки вебінарів, крутезних тренінгів, стажувань у потужних ЗМІ як в Україні, так і закордоном. Мав пропозиції роботи і в інших редакціях. Не раз намагались навіть «переманити» кращою оплатою. Але в журналістиці важлива не так оплата, як невтручання у твою роботу та максимальна підтримка команди. У «RIA” це є, тому залишився «патріотом своєї редакції».

А які обставини вплинули на те, що ви почали займатися політичною діяльністю?

– У політику потрапив ще у 2014 році. Тоді проводились вибори до Верховної Ради. Від Тернополя, зокрема, кандидував Тарас Пастух. Він був в АТО, тому «політичний штаб» сформував з тих, кого знав і кому довіряв. Покликав і мене. Вибори були успішними, а команда – дуже дієвою. Власне, ця команда й отримала пропозицію спробувати себе на виборах до Тернопільської міської ради у 2015-му. Рішення, зізнаюсь, давалось мені дуже важко. Для більшості людей і журналістів політика – це щось таке «брудне і театральне”, але бажання спробувати себе в новому, щирі прагнення змін у місті та розуміння, що без нових людей нічого кращого не буде, таки переважили.

-Чи важко поєднувати журналістику і політику, адже це різні гілки

влади?

– Політика і журналістика, направду, це майже непоєднувані речі. Тому  від початку політичної діяльності максимально відсторонився від журналістських розслідувань, якими раніше займався. Та до активної «писанини» ще обовʼязково повернусь.

Як проходить Ваша каденція депутата Тернопільської районної ради у порівнянні з депутатством у Тернопільській міській?

– Якби я втрапив до Тернопільської районної ради без попереднього досвіду, можливо, вона б мені здалась чимось дієвим та якісним. Але, на жаль… або на щастя, організація роботи в Тернопільській міській раді, обсяг роботи, підхід до документообігу й дотримання юридичних стандартів – на дві голови вище. І цим я аж ніяк не хочу образити районну раду. Просто вона впродовж багатьох каденцій не розвивалась, а була таким собі місцем, куди з далеких сіл приїжджали поважні люди й з розумними обличчями, проте часто без відповідного розуміння, щось там приймали. Зараз ситуація районних рад ускладнена ще й тим, що вони позбавлені значного фінансування й власних надходжень. Це виправдано, бо ж і повноваження – мізерні. Вважаю, що районні ради за рік-два стануть взагалі непотрібним рудиментом, тож уже зараз треба думати над припиненням їхньої діяльності.

Що змінила у вашій роботі війна? Більше часу приділялось депутатству чи журналістиці? Чи, можливо, весь час забрало волонтерство?

– Ця війна змінила життя усіх. А в багатьох його забрала. Це – найтемніший період не одного покоління. Я не зміг продовжувати телепроєкт «Депутатська кухня», відпала рубрика в газеті, бо якось справді не до того стало. Щодо депутатства, то сесій не пропускаю, у комісії працюю, з виборцями комунікацію підтримую. З 24-го, як й усі свідомі громадяни, активізувався з друзями у волонтерстві. Спочатку щось шукали для наших військових, потім донатили, опісля створили громадську організацію. Зараз шукаємо партнерів закордоном, возимо гуманітарну допомогу. Є у нас і психолог та юрист, які допомагають переселенцям та військовим. Віримо, що все буде добре!

Розмовляла Наталія Романів

Фото  з особистого архіву Андрія Шкули

13.05.2023, 02:41
319 Переглядів