Багато проблем на  виборах були спричинені недавніми змінами Виборчого кодексу

26.10.2020, 22:20
8414 Переглядів

 Представники Громадянської мережі ОПОРА у Тернопільській області розповіли на пресконференції у Тернопільському прес-клубі про те, які порушення були виявлені ними в день голосування.

   Ольга Галушка, координаторка спостереження  за виборами у Тернопільській області, зокрема, повідомила про скандальний випадок на виборчій дільниці у селі Онишківці на Шумщині, де комісія отримала бюлетені для голосування за кандидатів у депутати до Шумської міської ради та за кандидатів на посаду міського голови із надрукованим номером виборчої дільниці села Залізці. Двічі за день на дільниці було призупинено процедуру голосування, щоб вирішити це питання, у результаті було прийняте рішення погасити бюлетені з помилковим номером дільниці і видавати виборцям лише два бюлетені з виборів до Тернопільської обласної та Кременецької районної рад, що дуже не сподобалося частині виборців, відтак один з них порвав свої бюлетені.

   А у Чорткові спостерігача ОПОРИ не допустили на підсумкове засідання дільничної виборчої комісії. Він викликав поліцію, а також написав скаргу до Чортківської міської територіальної виборчої комісії щодо неправомірних дій членів ДВК. ТВК задовольнила скаргу і прийняла постанову, в якій зобов’язала ДВК допустити спостерігача на засідання, але його знову не впустили. Тоді спостерігач вдруге викликав поліцію та вдруге написав скаргу до Чортківської міської ТВК з проханням скласти протокол за статтею 212-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

   Громадська омбудсменка із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Тернопільській області Ольга Мазаєва зазначила, що зафіксовано низку звернень, коли люди не знайшли себе у списках виборців чи так і не дочекалися скриньки для голосування вдома, тож не змогли проголосувати. «Критичних порушень, які б могли вплинути на виборчий процес, не зафіксовано, – сказала вона, – хоча зрозуміло, що попереду тривалий процес встановлення результатів виборів, тож ще все може бути. Разом з тим зафіксовано досить багато проблем – як процедурних, так і фактичних – в діях дільничних виборчих комісій і кандидатів від політичних партій. Переважна більшість цих проблем спричинена  недавніми змінами у Виборчому кодексі,  коли ні члени виборчих комісій, ні кандидати, ні партії не встигли належним чином підготуватися до проведення виборів. Також варто сказати про карантинне забезпечення виборів. Держава  фактично поклала ці витрати на місцеві бюджети, хоча вибори повинні фінансуватися з державного, і на це виділяються кошти. Тим більше, що в нас є мільярдний ковідний фонд, тож всі дезінфекційні матеріали і заходи повинні були фінансуватися з центрального бюджету».

   Ще однією проблемою Ольга Мазаєва назвала ситуацію з фінансуванням політичних партій. «Як ви знаєте, на сьогодні всі партії і кандидати подали свої попередні звіти про використання виборчих фондів, і до частини з них уже є питання, тому що частина кандидатів і партій вели активну агітацію, а у звітах у них нулі. Обов’язок перевіряти ці звіти новим законодавством покладено на ТВК, хоча я, чесно кажучи, важко собі уявляю, яким чином вони це мають зробити. Бо сумніваюсь, що всі ТВК мають людей із знаннями, потрібними для такої перевірки. Ми також будемо долучатися до цієї роботи, відтак інформуватимемо громадськість про результати».

26.10.2020, 10:20
8414 Переглядів