Чи допоможе місцевим українським редакціям європейський досвід  

29.11.2021, 23:41
663 Переглядів

 Ні для кого не секрет, що фінансовий стан більшості роздержавлених згідно з  Законом “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” місцевих українських редакцій наразі досить складний, а подекуди і критичний. Задля пошуку шляхів вирішення цієї проблеми було проведено дослідження досвіду європейських країн та стандартів Ради Європи щодо державної підтримки таких видів медіа. За результатами експерт спільного проєкту Європейського Союзу та Ради Європи «ЄС та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні» Маріус Драгомір  підготував та оприлюднив наприкінці жовтня (повідомлення про подію ми публікували раніше) звіт «Державна фінансова підтримка місцевих друкованих медіа: стандарти Ради Європи та європейські практики». Після презентації відбулося його широке обговорення на платформі ZOOM, за яким стежила і журналістка Тернопільського прес-клубу.

   Маріус Драгомір дійшов висновку, що серед чотирьох основних типів моделей фінансування місцевих друкованих медіа, що існують в Європі (прямі субсидії, податкові переваги, державна реклама, механізми підтримки на основі проєктів), два найбільш актуальних для України – це механізм підтримки на основі проєктів та фонд прямих державних субсидій. Механізм підтримки на основі проєктів – це фінансування, яке покриває конкретні потреби друкованих медіа, наприклад, навчання та розвиток навичок, модернізація технологій або обладнання, процеси реструктуризації. Ця система, на думку дослідника, була б доцільнішою, оскільки вона також вимагала б участі медіа, заохочуючи їх розробляти свої власні операційні та бізнес-моделі, що могли б забезпечувати як їхню фінансову стійкість, так і редакційну незалежність. Такий досвід мають, наприклад, Нідерланди та Бельгія.

«В українському контексті така схема фінансування повинна забезпечуватись шляхом достатнього фінансування для покриття потреб усіх місцевих друкованих медіа, що пропонують якісний контент, – пояснює Маріус Драгомір у своєму звіті. – Фонд повинен бути розрахований на більш тривалий період, щоб забезпечити передбачуваність і дозволити медіа здійснювати планування на більш тривалий термін». Як альтернатива, система державних субсидій у вигляді фонду підтримки медіа могла б допомогти місцевим друкованим медіа в Україні підвищити стійкість і виробляти якісний контент для місцевої аудиторії. «Щоб така система працювала, вона має бути розроблена таким чином, щоб пропонувати як базову фінансову підтримку всім місцевим друкованим медіа, так і більші фінансові гранти для медіа, які пропонують або прагнуть пропонувати високоякісний контент, або які доводять, що мають чітке бачення того, як поліпшити свою діяльність», – зазначає автор. Прямі субсидії в секторі друкованих медіа є відносно рідкісними в Європі. Проте така модель функціонує в Австрії, Фінляндії, Франції та Швеції.

   Третім варіантом можна передбачити деякі гібридні форми державної підтримки, які можуть містити поєднання фонду державних субсидій та проєктної моделі або встановлення податкових пільг для медіа. Якщо фінансування допоможе медіа підвищити свою фінансову стійкість, з часом модель субсидування може поступово припинитись. Експерт зазначає, що незалежно від того, яка форма державної фінансової допомоги реалізується, життєво важливо, щоб медіа залишались незалежними. На цьому наголошує і Рада Європи у своїх рекомендаціях. Отже, державна фінансова підтримка повинна ґрунтуватися на кількох ключових принципах: прозорість; схеми фінансування повинні розроблятися на основі чітких критеріїв, відповідати економічним, соціокультурним і демократичним потребам; схеми державного фінансування медіа повинні розроблятися як додатковий і коригувальний захід, а не як переважна модель фінансування. Якісні та незалежні місцеві медіа є запорукою захисту національного інформаційного простору, розвитку медіаграмотності, задоволення інформаційних і культурних потреб місцевих громад, розвитку ідеологічної багатоманітності у висвітленні як загальнодержавних процесів, так і життєдіяльності місцевих громад тощо.

   Повністю ознайомитись зі звітом експерта Ради Європи Маріуса Драгоміра «Державна фінансова підтримка місцевих друкованих медіа: стандарти Ради Європи та європейські практики» можна за цим посиланням. Ми ж у наступних публікаціях ознайомимо з цікавими витримками з обговорення цього звіту.

 

 

29.11.2021, 11:41
663 Переглядів