Чи правда, що Тернопільщина повертається до «блекаутів»

17.05.2023, 21:29
278 Переглядів

У одному із місцевих Телеграм-каналів розмістили допис, де йдеться про ймовірність повернення Тернопільщини до «блекаутів» – вимкнення електроенергії на тривалий період, як це було восени та взимку. Перевіряємо дану інформацію.

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА/МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

«Тернопільщина повертається до блекаутів? В Укренерго кажуть, що треба заощаджувати світло з 19:00 до 22:00. В енергосистемі значно знизився обсяг потужності та резервів, тому тернополян закликають економити», – йдеться у публікації. Вона супроводжується інфографікою про те, як змінюється споживання електроенергії за добу.

Як джерело інформації автори подають національну енергетичну кампанію «Укренерго», що мало б викликати довіру у читача, однак активного гіперпосилання немає, щоб ознайомитися із першоджерелом. На Фейсбук-сторінці «Укренерго» наші фактчекери знайшли інфографіку, ідентичну тій, що у телеграм-дописі, однак у тексті компанії, що супроводжує картинку, немає даних про можливі вимкнення світла чи повернення до блекаутів. Зокрема, «Укренерго» поінформувало, що у період піків споживання енергосистема відчуває зростання навантаження. Це відбувалося і до війни, однак через пошкодження, завдані ракетними обстрілами, ці навантаження мають тепер більш суттєве значення. «Щоб забезпечити потреби усіх споживачів, теплові та гідроелектростанції збільшують виробництво електроенергії. Однак у час літнього піку споживання на електростанціях проходить масштабна ремонтна кампанія, яка дозволяє підготуватися до наступного опалювального сезону. Відповідно енергоблоки, на яких проводять ремонти, деякий час не можуть виробляти електроенергію. Цього літа об’єми робіт будуть більшими, ніж у попередні роки, бо через російські атаки пошкодження отримали всі теплові та ключові гідроелектростанції. Тобто в минулі роки, коли атомні блоки йшли в планові ремонти і зупинялися для планової заміни палива, їх компенсували потужностями великих ТЕС і ГЕС. Цього року самі ТЕС і ГЕС потребують суттєвих ремонтів після сезону масових ракетних атак, тобто компенсувати виведення в ремонт атомних блоків буде складніше», – йдеться у дописі компанії.

Тому енергетики просять українців зменшити навантаження на енергосистему під час ранкових та вечірніх піків, зокрема, у періоди 7.00-12.00 та 19.00-23.00. «Дотримання цих принципів дозволить більш рівномірно розподілити споживання електроенергії, згладити ранковий та вечірній піки та підтримати енергетиків, які готуються до наступної зими», – підсумували в «Укренерго».

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

17.05.2023, 09:29
278 Переглядів