Чи справді анулюватимуться закордонні паспорти з «неправильною» транслітерацією

16.03.2023, 18:26
247 Переглядів

З’явилася інформація, що через різну транслітерацію в українському та закордонному паспортах можуть анулювати документи. Про це повідомляли у міграційній службі та стривожені користувачі Фейсбук. Із деталями цього нововведення розбиралися наші фактчекери.

БЕЗ ВЕРДИКТУ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

 У лютому 2023 року ДМС України повідомила про оновлення програмного забезпечення у системі реєстрації закордонних паспортів українців, через що закордонні паспорти українців, у яких транслітерація імені і прізвища відрізняються від написання в ID-паспорті, будуть визнаватися недійсними. «Відповідно у разі різної транслітерації у паспорті для виїзду за кордон та ID-картці дійсним визнається останній оформлений документ. Тобто, якщо особа оформила спочатку паспорт для виїзду за кордон, а потім ID-картку з іншим написанням прізвища чи імені латинськими літерами, то закордонний паспорт буде автоматично визнаний недійсним», – йшлося у повідомленні.

Оновлення системи пояснювалося тим, що у 2022 році Україна отримала рекомендації від Єврокомісії врегулювати питання щодо визнання недійсними закордонних паспортів через зміни персональних даних у них. «Використовуючи таку можливість, громадяни України змінювали транслітерацію написання своїх прізвища та імені. Це також викликано тим, що громадяни України, перебуваючи в країнах ЄС, змінюючи персональні дані у своїх документах, вдаються до шахрайських дій», – пояснили в службі.

У соцмережах користувачі обурювалися таким нововведенням, адже їм доведеться витрачати кошти на оформлення нових документів. Однак вже 14 березня Державна міграційна служба пояснила у коментарях на своїй сторінці у Фейсбуці, що документи із різною транслітерацією українцям анулювати не будуть. «На сьогодні паспорти, у яких різна транслітерація написання прізвища або імені, є чинними до закінчення строку їх дії. Такі документи будуть визнаватися недійсними або змінюватися лише за особистим зверненням особи за отриманням або обміном паспорта», – йдеться у роз’ясненні обласного управління ДМС.

Це підтвердив і народний депутат Роман Бабій, посилаючись на голову Державної міграційної служби Наталію Науменко. «За твердженням очільниці ДМС процес анулювання зупинено, а дію тих паспортів, які вже анулювалися у зв’язку з цим, поновлено, або найближчим часом буде поновлено», – написав він. Нардеп додав, що  з проблемою використання різного написання прізвища чи імені для шахрайства будуть боротися, проте шукатимуть інший шлях.

До слова, перевірити стан дійсності документів можна на сайті Державної міграційної служби https://dmsu.gov.ua/services/nd.html

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу

16.03.2023, 06:26
247 Переглядів