Чи справді турецькі медики винайшли чудодійний засіб проти коронавірусу

03.02.2021, 11:19
596 Переглядів

 У той час, коли в світі розпочалося масове щеплення від коронавірусу, а в Україні та, зокрема, на Тернопільщині очікують, що ось-ось надійдуть перші дози вакцин, інформаційний простір сколихнула новина про те, що у Туреччині розробили спрей, який вбиває коронавірусну інфекцію всього за хвилину.

Чи справді цей засіб настільки чудодійний, дізнавалися фактчекери.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

   Турецькі фармацевти розробили назальний спрей, який знищує коронавірус за одну хвилину. Інформацію такого змісту розтиражували десятки вітчизняних видань.  Усі вони посилаються на турецький сайт Daily Sabah. Повідомляється, що розчин під назвою Genoxyn був розроблений вченими в університеті Улудаг, який, за інформацією англійської Вікіпедії, є одним з найкращих державних дослідницьких університетів Туреччини. За інформацією турецьких видань, розробили його  Шехіме Темель, яка є доценткою кафедри медичної генетики згаданого університету, ортопед Ахмет Сабанджі та викладач кафедри медичної мікробіології Джунейт Озакін.

   Як зазначено в повідомленні турецького сайту, первинну формулу цього препарату розробили ще два роки тому, відтак, завдяки використанню нанотехнологій, її вдосконалили. Згодом розробники встановили, що препарат здатен знищувати коронавірус. Крім того, він активно бореться з іншими вірусами, бактеріями та грибками. «Ми продемонстрували, що він має летальний ефект щодо бактерій, грибків та, особливо, коронавірусу», – сказано в повідомленні.

   За словами учасника проєкту Ахмета Сабанджі, спрей здатний знищити віруси SARS-CoV-2 всього за 1 хвилину, таким чином запобігаючи його проникненню до дихальної та кровоносної систем людини. В той же  час формула спрею є абсолютно безпечною для слизової оболонки носа. На цьому вся інформація про чудодійний спрей закінчується. Жодних даних про те, яким чином проводили дослідження, на скількох людях препарат перевіряли та інших важливих уточнень немає. Ні турецькі, ні вітчизняні сайти не посилаються на науково підтвердженні дані чи практичні результати дослідження. Їх ми не знайшли також у жодному науковому журналі та на сайті самого університету. У вільному доступі такої інформації взагалі немає. Тому говорити про те, що оприлюдненим у ЗМІ результатам роботи турецьких медиків варто довіряти, наразі не можна. Так само про чудодійний турецький спрей, як ліки від корона вірусу, не повідомляє і Всесвітня організація охорони здоров’я.

Висновки:  станом на сьогодні у відкритих джерелах немає інформації про те, як проводили дослідження, на кому тестували препарат і яка його ефективність.  У рекомендаціях ВООЗ також нічого не повідомляють про те, що існують спреї, які можуть лікувати коронавірусну інфекцію. Єдине, що привертає увагу – це маніпулятивні заголовки, які сприяють читабельності новини.

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Матеріал підготовано у співпраці  з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

03.02.2021, 11:19
596 Переглядів