Чи справді в Тернополі найвищий тариф на воду?

01.08.2022, 10:46
1009 Переглядів

Одне з місцевих медіа повідомляє, що наразі в Тернополі – найвищий тариф на водопостачання і водовідведення. У той же час на сайті міської ради інформують, що у Тернополі – середні по Україні тарифи на водопостачання. Перевіряємо, чи не маніпулюють у обох публікаціях їхні автори.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

«Сьогодні в Тернополі – найвищий тариф на водопостачання і водовідведення. Плюс до нарахованого – абонентська плата 30 гривень (це за ті папірчики з цифрами, що вам кидають у поштову скриньку). А віднедавна нам доводиться платити ще й за недобросовісних сусідів», – йдеться у матеріалі тернопільського сайту. Видання додає також таблицю з тарифами на воду у шести інших містах України – Львові, Хмельницькому, Чернівцях, Івано-Франківську, Луцьку та Рівному. Міста у таблиці розташовані таким чином, що тариф зростає від найменшого та найбільшого. За даними таблиці, у Тернополі – найвищий тариф на воду: більше 36 гривень за куб.  Ми перевірили дані із сайтів водоканалів, і переконалися, що наведені тарифи відповідають дійсності. Сайт також вказує, що через такі тарифи «тернопільська влада втрачає відчуття реальності». Проте тарифи на водопостачання формують не органи місцевого самоврядування, тож видання вдається до маніпулювання. В Україні функція формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг належить Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). А сам тариф на водопостачання та водовідведення, за даними Урядового порталу, складається з витрат на електроенергію, оплати праці, податків та іншого.

Відреагували на дану інформацію на сайті міської ради, зауваживши, що «одне із тернопільських інтернет-видань розмістило неправдиву інформацію щодо тарифів на водопостачання у Тернополі». У публікації мерія наголошує, що, оцінюючи тарифи на воду, слід враховувати специфіку кожного регіону та конкретного підприємства. І що у Тернополі – «практично середній тариф по Україні». Справді, рельєф міста, джерела водопостачання, протяжність мереж, технічний стан мереж та обладнання, обсяги надання та місцеві особливості споживання послуг впливають на рівень тарифу, який, до речі, на затвердження НКРЕКП подають водоканали. Але щодо «середнього тарифу по Україні», то мерія також вдається до маніпулювання, бо визначити середній тариф по Україні – це як визначити середню температуру в палаті. Як мінімум, потрібно брати до уваги не самі цифри, а купівельну спроможність конкретного домогосподарства: рівень заробітної плати і кількість спожитої води, адже  кожна окрема родина використовує різну її кількість. До того ж не таємниця, що тернополяни аж ніяк не можуть похвалитися високим рівнем зарплат. Так, за даними Держастату, середня зарплата у Тернопільській області станом на січень 2022-го (останні дані – авт.) була серед найнижчих в Україні (11 455 грн). Менше в середньому заробляли лише у Чернівецькій області (11 326 грн).

У той же час, для прикладу, у Києві (30,384 грн. за куб) , Дніпрі (31,36 грн), Полтаві (33,768 грн.) та низці інших міст куб води вартує менше, ніж у Тернополі, хоча жителі цих міст заробляють в середньому суттєво більше. Тому некоректно говорити про якісь «середні ціни» в Україні. Бо тоді потрібно вказувати, у порівняні з чим вони «середні».

Отож, обидва тексти містять маніпулятивну інформацію,  яка спотворює уявлення читачів про формування тарифу на воду, а також про його частку у структурі витрат кожного домогосподарства.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

 

01.08.2022, 10:46
1009 Переглядів