Чи справді в Україні ліки не продаватимуть без рецептів?

01.04.2023, 21:30
428 Переглядів

Соцмережу TikTok заполонили десятки відео після інформації про те, що з 1 квітня в Україні ліки в аптеках вже не можна буде купити без рецептів. Де правда, а де маніпуляція, розбиралися наші фактчекери.

ВЕРДИКТ: ПРАВДА, НЕПРАВДА і МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

В одному із відео в згаданій соцмережі користувачка розповідає, що МОЗ розширив перелік медикаментів, які не можна буде купити в аптеці без рецепта від лікаря вже від 1 квітня. У іншому відео користувачі називають препарат, який можна буде придбати з 1 квітня лише за електронним рецептом. У ще одному йдеться про те, що «з 1 квітня не купити ліки в аптеці». І це далеко не весь перелік відеороликів, які назнімали користувачі, обурюючись таким нововведенням. Усі вони мають десятки тисяч переглядів і безліч гнівних коментарів.

Про що ж йдеться насправді? Міністерство охорони здоров’я України повідомило, що з квітня рецептурні препарати в аптеці можна буде отримати не лише за паперовим, а й за електронним рецептом. Тобто визначений перелік рецептурних ліків був до 1 квітня 2023 року, а тепер лікар на такі медикаменти буде виписувати не лише паперовий, а й онлайн-рецепт. «Решту ліків, які не потребують обовʼязкового призначення лікарем, ви зможете, як і раніше, придбати в аптеці без спеціального рецепта», – проінформували у МОЗ. Окрім того, у відомстві повідомили, що «МОЗ не розширює перелік рецептурних ліків та не робить всі лікарські засоби рецептурними. Тобто всі ті ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, з квітня можна буде отримати, скориставшись електронним рецептом». «Відпуск рецептурних ліків завжди мав здійснюватися за призначенням лікаря, ця вимога не є новою, з квітня лише додається додатковий інструмент – е-рецепт. Е-рецепт буде вводитися поступово з можливістю використання паперових рецептурних бланків. Одночасно в Україні паперові рецепти продовжать діяти щонайменше до закінчення воєнного стану», – уточнили в МОЗ.

Як дізнатися, чи є конкретний лікарський засіб рецептурним? Для цього достатньо перевірити інструкцію лікарського засобу. Інструкції всіх без винятку лікарських засобів містять вичерпну інформацію про медичне застосування лікарського засобу та його категорію (умови) відпуску.  Знайти інструкцію потрібного препарату ви можете, скориставшись сервісами онлайн-аптек, або ж сайтом Державного реєстру лікарських засобів України.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

01.04.2023, 09:30
428 Переглядів