Діана Дуцик: «Чим більше журналісти дотримуватимуться стандартів, тим більшим ставатиме поле правдивої інформації»  

24.12.2021, 23:54
4465 Переглядів

 Перший тренінг IX Регіональної школи сучасної журналістики на  тему «Етика та стандарти журналістики в умовах інформаційного безладдя» провела вчора у Тернопільському прес-клубі Діана Дуцик – виконавча директорка Українського інституту медіа та комунікації, викладачка Могилянської школи журналістики.

  На початку розмови тренерка нагадала про те, наскільки складною є сьогодні ситуація в нашому інформаційному полі і підкреслила важливість ролі журналістів, «бо чим більше вони будуть дотримуватися стандартів, тим більшим буде ставати поле правдивої інформації і зменшуватиметься поле дезінформації, іншого шляху немає». Відтак слухачі отримали практичне завдання для кращого розуміння, що таке новинні стандарти і для чого їх необхідно дотримуватися.

   Нагадаємо, що новинних стандартів є шість: це – баланс, оперативність, достовірність, точність, відокремлення фактів від коментарів та повнота висвітлення. Здавалось би, усе зрозуміло і просто, однак в Україні не так багато ЗМІ, які можна поставити у приклад щодо дотримання професійних стандартів. Та й їх розуміння журналістами буває поверховим. Це тренерка пояснила на прикладі такого стандарту як баланс ( це зібрані думки усіх сторін конфлікту чи усіх важливих гравців, коли йдеться про подію чи проблему). «Дотримання цього стандарту,  – сказала Діана Дуцик, – це подання не двох точок зору, як часто вважають. Адже дві протилежні точки зору – це часто протистояння, що й використовує російська пропаганда для  зіштовхування людей лобами. Тож лише дві протилежні точки зору – це викривлений баланс ( за винятком хіба ситуацій, де йдеться виключно про бізнес- інтереси). Тому ви повинні подавати всю палітру думок, і  обов’язково – думку незалежних і справді компетентних експертів. При цьому всі сторони мають бути в однакових умовах. Приміром, якщо це телебачення, то для коментаря треба надати по 30 секунд кожному, а не комусь 30, а іншим по 10».

   Діана Дуцик детально пояснила вимоги щодо кожного з професійних стандартів журналістики. Зокрема, акцентувала на тому, як дотримуватися їх при підготовці повідомлень для новинних стрічок на сайтах, де заради оперативності зазвичай порушуються інші важливі стандарти. Завершилася ця частина тренінгу другим практичним завданням для слухачів – вони аналізували тексти із ЗМІ щодо дотримання в них стандартів, після чого обговорювали висновки з тренеркою. Обговорили і кілька дотичних питань. Наприклад, про комерційність медіа, яким треба продавати свою продукцію, а це, мовляв, виправдовує порушення стандартів. «Клікбейтність – це виграш на коротку перспективу, а для довгострокової перспективи важливо завоювати і утримувати довіру аудиторії», – зазначила Діана Дуцик. Відтак навела приклади українських онлайнових ЗМІ, які працюють за стандартами (це, зокрема, «Українська правда», «Новое время», Ліга.нет). Порушила вона і проблему саморегулювання ЗМІ, в якому ми лише на початку шляху, тим часом як у західних демократичних державах це давно відпрацьовано, і журналісти та редактори не уявляють, що може бути якось інакше.

   Далі у програмі тренінгу слухачі  IX Регіональної школи сучасної журналістики дізналися про те, як уникати і протидіяти мові ворожнечі та стереотипізації у ЗМІ, а також – як знайти баланс між професійним та приватним, комунікуючи у соцмережах. Щодо останніх, то тренерка переконливо пояснила, чому журналістам зараз дуже важливо вчитися управляти емоціями.

    Тренінг проводився в рамках проєкту «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

24.12.2021, 11:54
4465 Переглядів