Експерти вказали на найбільші проблеми реформованих видань

01.04.2020, 14:33
508 Переглядів

Інститут демократії імені Пилипа Орлика (https://idpo.org.ua/ ) ознайомив з результатами моніторингу роздержавлених регіональних друкованих медіа та їх сайтів, що проводився впродовж січня-лютого за підтримки Медійної програми в Україні.

   Цього разу експерти  охопили вісім областей  (  в кожній було взято по чотири видання та їхні сайти) – Дніпропетровську, Донецьку, Житомирську, Львівську, Одеську, Сумську, Харківську та Чернівецьку. Оцінювали якість контенту, тематику, дотримання стандартів журналістики та законодавства щодо розміщення реклами. Також, за повідомленням Інституту, вперше досліджувалася така категорія матеріалів, як  «Офіційні повідомлення та звіти органів влади в ЗМІ», задля аналізу незалежності реформованих видань від колишніх власників та співвласників . До вибірки увійшли переважно районні газети,  всього було оцінено 2057 матеріалів у друкованих медіа і 920 – на їхніх сайтах.

Головні висновки експертів ІДПО щодо досліджених газет є такими. «Традиційно реформовані видання найгірше дотримуються стандарту «балансу думок». Друковані та електронні видання переважно публікують інформаційні повідомлення, що не містять усієї палітри думок з приводу порушених на шпальтах питань. У порівнянні із періодами передвиборчих кампаній, матеріалів із ознаками замовності значно менше. Проте місце політичної «джинси» у деяких виданнях зайняла «джинса» комерційна. Більшість газет продовжують активно просувати інтереси своїх власників – місцевих політиків або бізнесменів. Таким чином, читачам реформованих видань події у їхньому місті/селі подають переважно викривлено, журналісти демонструють «старанну» лояльність до місцевої влади при відборі тем, фактів й способів подачі, мови та візуалізації. Чого варті лише суцільні постановочні фото із чиновниками і тексти, що рясніють їх іменами. Лише окремі видання у регіонах позначають офіційні матеріали (заяви про наміри або інформацію від органів місцевого самоврядування та ін.). В переважній більшості випадків для читача не розмежовують журналістський та офіційний контент. Окремі видання віддають під «офіціоз» цілі шпальти (рекордна кількість – вкладка на 40 шпальт у регіональній газеті).

Видання більшості регіонів не містили матеріалів із прихованими проросійськими темами або із відкритими пропагандистськими закликами. Поодинокі випадки просування проросійських меседжів, були помічені лише у Харківському та Донецькому регіонах. Відчувається маніпулювання на рівні заголовків й доборі тем (у «ДНР» в дечому навіть краще життя, ніж в Україні), просування одіозних політиків, скептицизм щодо реформи декомунізації, прийоми радянської пропаганди у публікаціях про Другу світову війну тощо. Особливо відзначилась такими маніпуляціями газета «Вісті» з Слов’янська Донецької області.

Газети не висвітлюють події у зоні ООС, теми військових та переселенців. Це стосується зокрема і видань Донецької області. На другому місці тема «життя місцевої громади», яка представлена переважно офіціозом та «паркетом». Публікації на економічну тематику здебільшого стосувалась тарифів на газ, а соціальні теми – в основному питання охорони здоров’я, захворювання на ОРВІ, підготовки місцевих лікарень до можливого поширення корона вірусу».

Короткий висновок експертів щодо проаналізованих сайтів реформованих газет – це те, що вони, як правило, являють собою копії друкованих версій. Проаналізовані сайти рідко оновлюються, містять значну кількість передруків прес-релізів, не є інтерактивними. При цьому в регіонах є окремі приклади успішних сайтів із сучасним дизайном, оригінальним підходом до формулювання тем, опануванням сучасних мережевих форматів. Кількість таких сайтів не є значною.

Повний текст звіту  з деталізацією по областям і прикладами щодо конкретних редакцій можна прочитати тут: https://idpo.org.ua/reports/3317-redakcijna-zalezhnist-ta-internet-slabkist-reformovanix-ukra%d1%97nskix-zmi-analitichnij-zvit-za-sichen-lyutij-2020-roku-drukovani-vidannya.html?fbclid=IwAR1wzkUzA31gjxgFQ3N4i29Q4nvxk0f52vMV08rKpgyOcYsvZr0ucRPCvfc.

 

01.04.2020, 02:33
508 Переглядів