Експеримент «Укрпошти» примусив редакторів Одещини звернутися за допомогою до обласної влади

01.03.2021, 16:06
387 Переглядів

 Раніше ми вже писали про експеримент «Укрпошти» щодо впровадження в селах   так званих пересувних поштових відділень замість стаціонарних і те, як це вдарило по розповсюдженню преси у сільській місцевості. Нагадаємо лише, що стартував він у травні 2018-го на Чернігівщині і навіть призупинявся судовим рішенням, однак «Укрпошта» виграла справу у Верховному Cуді. Відтак минулого року почала поширювати нову практику ще в кількох областях – Київській, Одеській, Херсонській, Черкаській, Чернівецькій та Закарпатській.

Місцева преса це вже боляче відчула. Так наприкінці січня 17 редакторів Одещини  підписали звернення до постійної депутатської комісії Одеської обласної ради з питань регламенту, місцевого самоврядування, депутатської діяльності, етики, прав людини, свободи слова та інформації, закликавши винести на засідання питання доступності населенню поштових послуг. Далі – текст цього звернення, більшість названих фактів в якому є кричущими:

   «Ось вже більше трьох місяців в Одеській області триває експеримент «Укрпошти» щодо запровадження в населених пунктах з кількістю мешканців менше 2 тис. чол., так званих «пересувних поштових відділень», які, за твердженням поштовиків, нібито забезпечать потреби населення в якісному поштовому зв’язку. Однак на практиці ми спостерігаємо хаос, особливо щодо доставки передплатникам періодичних видань. Графіки поїздок складено таким чином, що більшість видань доставляються на 4-й, 5-й або навіть 6-й день після їх виходу з друку. В окремі села газети не потрапляють по два-три тижні. Змінено сталі графіки доставки і до великих населених пунктів, що також негативно відбилося на терміни отримання передплатниками видань. Населені пункти обслуговують екіпажі, які виїжджають в села певної території (наприклад, колишній Захарівський район) з трьох точок: Роздільної, Подільська та Ширяєвого. Стан доріг взагалі ніхто не враховував. Працівники без «розпізнавальних знаків», «чужі» в селах, не знають ані людей, ані місцевості. Відсутній будь-який зворотній зв’язок – передплатникам нема до кого звернутися в разі надання неякісної послуги, а таких фактів значно побільшало за цей час. Тому всі їхні претензії спрямовуються до редакцій, справедливо вимагаючи вчасної доставки видань. У цій непростій ситуації «Укрпошта»  оголосила про  скорочення штату поштарів у найближчій перспективі, чим нанесла велику шкоду передплатній кампанії.

   Пересувні відділення прибуватимуть максимум два рази на тиждень і то лише на кілька годин. Наслідком цього експерименту став той факт, що знищена система доставки газет, яка десятиліттями працювала чітко, а місцеві газети втратили третину тиражів. Люди відмовилися від газет, які їм доставляють через тиждень.

Всі наші спроби вирішити ці питання з керівництвом Одеської дирекції «Укрпошта» виявляються марними. Щороку нам пропонують підписати Договір, у якому ми, Видавці, будучи Замовниками, по більшості пунктах є апріорі винуватими і маємо нести матеріальну відповідальність. Наші пропозиції щодо внесення змін до Договору відкидаються. Так сталося і з Договором на 2021 рік. Всі підписанти даного листа відмовилися погоджувати Договір на нерівноправних умовах, тому направили Дирекції свій варіант, підписання якого чекаємо.

   Більшість наших сіл розміщені в прикордонній зоні. Для них є проблемою якісний мобільний зв’язок, відсутній надійний прийом українського радіо, минулого року їх позбавили можливості перегляду більшості телевізійних українських каналів, а тепер їх залишають ще й без місцевих газет. Недолугі поштові реформи позбавляють людей їхнього конституційного права на отримання інформації щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, що є неприпустимим.

 Ми, редактори регіональних (місцевих) ЗМІ, постійно комунікуємо з Одеською дирекцією «Укрпошти», однак якісної доставки газет до передплатників домогтися не можемо. Потрібно переглядати графіки доставки, потрібно їх чітко виконувати, аби жителі області отримували газети вчасно і знали з місцевої преси, довіра до якої залишається досить високою, новини життя області і районів, громад і територій. Люди потребують інформації і ми готові її надавати».

  Чи відреагувала на звернення редакторів влада? Про це ми запитали телефоном у голови Одеської регіональної організації НСЖУ Юрія Работіна, який був його ініціатором. Пан Юрій відповів, що реакція була. Він особисто брав участь в засіданні комісії обласної ради, де розглядалося питання. А 18 лютого відбулася зустріч представників усіх зацікавлених сторін з головою Одеської облдержадміністрації Сергієм Гриневецьким. Разом з редакторами усіх районних газет області на ній були присутні, зокрема, заступники голови ОДА з профільних питань, керівник управління комунікацій та інформаційної політики,а також очільник Одеської дирекції АТ «Укрпошта». «В «Укрпошти» свій погляд на ситуацію, – каже Юрій Работін, – і зрозуміло, що газети для них далеко не на першому місці, але необхідно, щоб відомство несло відповідальність за те, що відбувається, бо газети повинні надходити до читачів вчасно. Вони пообіцяли, що будуть проводити логістику. Радує, що небайдужість до всієї цієї ситуації продемонстрував керівник області. Ми ж підготували для керівництва конкретні пропозиції. А ще раніше створили з редакторами сторінку в соцмережах для координації та оперативного виявлення проблем. Маємо надію, що ситуацію вдасться змінити на краще».

   «На зустрічі було розглянуто низку актуальних питань, які потребують комплексного та оперативного вирішення, – повідомляє, в свою чергу, на сайті  Управління комунікацій та інформаційної політики Одеської облдержадміністрації. – Перш за все, увагу було приділено проблемам взаємодії АТ «Укрпошта» з редакціями місцевих друкованих видань та населенням регіону, зокрема, логістичній неузгодженості, що призводить до систематичних затримань доставки преси та пенсійних виплат. Ще однією гострою проблемою є «некерованість» та відсутність впливу на місцевих листонош щодо виконання своїх службових обов’язків. Особливо було наголошено на тих незручностях, що відчувають люди похилого віку у сільській місцевості, адже для них практично єдиним джерелом інформації є саме місцеві газети (згідно з офіційними даними, у 2020 р. відсоток осіб від 65-ти років і старше складав у сільській місцевості Одеської області 14% загальної кількості сільського населення)».

   Повідомляється там також про те, що голова Одеської облдержадміністрації  Сергій Гриневецький закликав на зустрічі «до налагодження зворотного зв’язку, координації зусиль та співпраці представників друкованих видань, поштових організацій та керівництва органів місцевого самоврядування». Тож дуже хочеться сподіватися, що таку співпрацю справді буде налагоджено, і це допоможе місцевим виданням не втрачати читачів, а останнім – джерел надійної інформації в і без того складний для всіх час.

 Світлана Мичко,

Тернопільський прес-клуб

На фото – під час зустрічі в Одеській облдержадміністрації

Фото з сторінки на Фейсбук Управління комунікацій та інформаційної політики Одеської ОДА

01.03.2021, 04:06
387 Переглядів