Фейк про грошову допомогу українського уряду через проблеми з електрикою

20.12.2022, 15:51
1091 Переглядів

У тернопільських Телеграм-групах почали масово поширювати інформацію про те, що українці можуть отримати допомогу від уряду через енергетичну ситуацію в країні. Чи правда це, перевіряли наші фактчекери.

ВЕРДИКТ: ФЕЙК

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Інформація, яку поширюють користувачі, розміщена на Телеграм-каналі, що має назву «Дія – Офіційно Телеграм Канал». Підозру в читача має викликати вже той факт, що канал створено лише 9 грудня, і він має трохи більше 20-ти підписників. Не відповідає дійсності і лінк на офіційний сайт «Дії» – вебпортал цифрової держави в Україні, розроблений Міністерством цифрової трансформації. Справжній Телеграм-канал порталу «Дія» можна знайти на офіційному сайті , і там більше 100 тисяч підписників.

У самому повідомленні (що, до слова, містить помилки) йдеться: «Уряд ухвалив рішення надати одноразову грошову допомогу у зв‘язку з енергетичною ситуацією в країні, кожен може отримати допомогу 5000 гривень через додаток свого банку». Жодного посилання на рішення уряду чи бодай його номер, тобто на першоджерело,  у повідомленні немає. У країні наразі справді критична ситуація з електроенергією через ракетні атаки росії, однак рішення про надання грошової допомоги наш уряд наразі не приймав, і на сайті Кабміну таких документів не існує.

Далі. Отримати кошти, як зазначається у згаданому дописі, можна через мобільний додаток свого банку. Є навіть активні гіперлінки на ПриватБанк, Райффайзен, Ощадбанк, перейшовши за якими, ви побачите пропозицію ввести номер своєї банківської картки і отримати «обіцяні» 5 тисяч гривень. Однак лінк не співпадає зі справжньою назвою сайту «Приват24». Отож, мова йде про звичайне шахрайство. Тому в жодному разі не вводьте номер вашої банківської картки, адже таким чином шахраї отримують доступ до вашої особистої інформації.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

20.12.2022, 03:51
1091 Переглядів