Фото з військовими, які сплять в снігових заметах, насправді не стосується наших захисників

22.11.2022, 22:09
1218 Переглядів

Останнім часом у соцмережах та низці медіа з’явилися фотографії, на яких зображені начебто українські військові, котрі сплять в снігових заметах.  Чи правда це, перевіряли наші фактчекери.

ВЕРДИКТ: ФЕЙК

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Користувачка соцмережі Твіттер розмістила світлину, на якій зображений чоловік у військовій формі і зі зброєю в руках, який спить серед кучугур снігу. «Усім, кому тяжко без світла жити, пропоную вам розповісти нашим хлопцям про ваші страждання! Розкажіть їм, як тяжко без інтернету і світла!», – написала дівчина. А на одному із сайтів з’явилася публікація із заголовком  «Перший сніг на передовій, хлопці ЗСУ передають привіт всім, хто жаліється на відсутність світла», а супроводжує її та сама світлина.  Ні автора фото, ні де воно зроблене, не зазначається. Однак медіа додає, що «фото, яке зараз активно поширюють із солдатом в окопі і в кучугурах снігу, відзняте ще в 2014-тому році – на початку Антитерористичної операції на Сході України».

Схожі публікації, датовані раніше – минулого року та у 2014-му, ми справді знайшли у соцмережі Фейсбук та у медіа. Окрім того, заметених снігом військових на цьому фото видавали вже і за індійських, сирійських та боснійських військовослужбовців. Насправді ж на фотографії зображено бійців спецпризначення Головного розвідувального управління … Російської Федерації. І з’явилася вона в інтернеті ще до початку військових дій на сході України. За допомогою пошуку за картинкою в Google ці фотографії можна знайти, приміром,  на російському форумі в темі, присвяченій 60-річчю спецназу Головного розвідувального управління Росії, де вони були опубліковані користувачем із ніком «ДСП» ще в жовтні 2012 року. Також вони були розміщені у забороненій в Україні соцмережі Вконтакте на сторінці «Спецназ и ВДВ» у 2013 році.

Звісно, все це не спростовує той факт, що українські військові захищають Україну на передовій і у найважчих погодних умовах. Проте не варто видавати за них солдатів ворожої армії.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

22.11.2022, 10:09
1218 Переглядів