Інформація про продаж «зайвої» української електроенергії до ЄС – фейк

20.11.2022, 15:30
1209 Переглядів

Ракетні удари росіян на початку цього тижня вивели з ладу майже половину енергосистеми України. Через це жителі більшості  регіонів, в тому числі Тернопільщини, змушені були годинами, а дехто й по кілька діб, сидіти без світла.  Своє обурення через відсутність електропостачання  тернополяни висловлювали у соцмережах. Так в одному із коментарів повідомляється, що поки українці сидять без світла, електроенергію, вироблену в Україні, продають на експорт через дефіцит бюджету. Чи правда це, перевіряли наші фактчекери.

ВЕРДИКТ: ФЕЙК

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Під дописом міського голови Тернополя у Фейсбуці про ситуацію із електропостачанням  користувач Володимир Живий написав, що «станом на 01.11.2022 р. згідно вказівок Кабінету міністрів і діями диспетчерського центру «Укренерго» надлишкова генерація Рі́вненської атомної електростанції (РАЕС) і Хмельницької атомної електростанції (ХАЕС) більше не подається на балансування енергозабезпечення».

Подібну інформацію ми також знайшли у дописах користувачів соцмережі Твіттер, та у окремих медіа. Інше ж видання нещодавно також опублікувало інформацію про те, що «Україна експортувала у жовтні е/е на 113,399 млн доларів». Перше посилається на рішення Кабміну, друге – на дані Державної митної служби. Проте активного гіперпосилання на ці дані медіа не зазначають. Відповідного  рішення, датованого 1 листопада 2022 року, ми не знайшли і на сайті Кабміну. При цьому нагадаємо, що у жовтні міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Україна припиняє експорт електроенергії через російські ракетні обстріли енергетичних об’єктів. До того ж в «Укренерго» підтвердили, що експорт електроенергії з України зупинений з 11 жовтня. «До 10 жовтня Україна справді експортувала електроенергію в ЄС, чим заробляла для держави відчутні кошти. Після масованої ракетної атаки 10 жовтня експорт припинений і не здійснюється. Цю інформацію можна перевірити у європейських відкритих джерелах, насамперед на офіційній платформі даних ENTSO-E. Факт припинення експорту також можна відстежити за результатами проведених аукціонів з доступу до пропускної спроможності міждержавних мереж, які є у відкритому доступі на електронній аукціонній платформі «Укренерго», – йдеться у повідомленні.

Отож, до 10 жовтня Україна продавала електроенергію, а тому і отримала дохід за жовтень. В «Укренерго» заявляють також, що всі доступні потужності української генерації наразі працюють винятково для покриття потреб українських споживачів. «Інформація, що нібито Україна експортує надлишкову електроенергію до країн ЄС, це абсолютна брехня і свідома дезінформація. Мета поширювачів – збурити суспільство, змучене відключеннями електроенергії, і переключити увагу від російських ракетних ударів, через які в українців перебої зі світлом», – констатують у відомстві.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

20.11.2022, 03:30
1209 Переглядів