«Комуналка»: що змінилося для тернополян під час війни

21.07.2022, 08:30
928 Переглядів

Ще у перші дні війни інтернетом почали ширитися заклики до українців не подавати показників та не оплачувати за спожиті комунальні послуги. Мовляв, у нас війна, і всі видатки має покривати держава. Мабуть, найменше про це думали тоді ті громадяни, чиї будинки були зруйновані внаслідок ракетних обстрілів, чи ті, хто був змушений втікати із рідного дому, рятуючись від небезпеки. У «гарячих» регіонах було  передбачено ряд законодавчих змін, які дозволяють відтермінувати комунальні платежі до настання сприятливих умов, або ж не здійснювати оплату взагалі. Зокрема, якщо людина понад місяць не була у себе вдома, вона може подати заявку на перерахунок комунальних послуг. Заявку постачальнику потрібно подавати разом з довідкою про лікування, або довідкою внутрішньо переміщеної особи, або документом, який засвідчує службу у ЗСУ.  Але це актуально для тих споживачів, які не мають лічильників. Усім іншим споживачам нарахування здійснюються із врахуванням показів лічильників. Воєнний час дає можливість відтермінувати платіж та уникнути штрафу, але аж ніяк не звільняє від оплати за «комуналку». А от що змінилося із початком війни для тернополян – дізнаєтеся далі.

Всі спожиті послуги потрібно оплачувати

Начальник управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міськради Олег Соколовський у коментарі для сайту «Тернопіль житлово-комунальний»  ще у перші дні війни нагадав тернополянам про обов’язок кожного споживача  подавати показники лічильників та оплачувати спожиті комунальні послуги у визначені законодавством періоди. Адже, цілком справедливо зазначив він,  у Тернополі всі комунальні послуги безперебійно надавалися до початку війни, і так само надаються сьогодні. Наше місто забезпечене водою, теплопостачанням, електроенергією, здійснюється вивезення твердих побутових відходів, працівники комунальних структур здійснювали облаштування блокпостів та продовжують виконувати ряд інших робіт для забезпечення життєдіяльності міста, зокрема – поточні ремонти доріг та дворів, догляд за зеленими насадженнями, ремонт міських комунікацій тощо. Фахівці закликали не допустити колапсу. Адже є достатньо сервісів для онлайн подачі показів та здійснення оплати, що необхідно для подальшої закупівлі потрібних обсягів енергоносіїв для безперебійного надання комунальних послуг у майбутньому.

КП «Тернопільміськтеплокомуненерго»//Зміни у нарахуваннях за постачання теплової енергії зумовлені не війною

Як повідомила начальниця служби збуту теплової енергії КП «Тернопільміськтепло комуненерго»  Наталія Красіцька,  для тернопільських споживачів нічого не змінилося. Зміни, що торкнулися нарахувань за спожиту теплову енергію та постачання гарячої води, були впроваджені  відповідно до вимог Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.12.2021 №358 ще до початку повномасштабного вторгнення РФ. Рівень оплати за спожиті послуги дещо знизився у порівнянні із минулим роком. Фахівці КП ТМКЕ закликають споживачів не накопичувати заборгованості, адже вчасна оплата за спожиті послуги гарантуватиме гаряче водопостачання та безперебійну подачу тепла у місті під час наступного опалювального періоду. Нагадуємо, що при накопиченні значної суми боргу споживачі можуть скористатися договором реструктуризації та виплати його частинами. Дізнатися про свій стан нарахувань та заборгованості ви можете за номерами телефонів: 050-710-1578095-710-1578066-340-1579.

ВАТ «Тернопільобленерго» // Першочергово проводиться ліквідація пошкоджень електромережі до військових об’єктів

«У зв’язку із запровадженням воєнного стану на території України змінився підхід до планування ремонтів електромереж. Першочергово тепер проводиться ліквідація пошкоджень електромережі до об’єктів критичної інфраструктури та військових об’єктів, а вже потім – для всіх інших споживачів», – коментує головний інженер ВАТ «Тернопільобленерго» Степан Бартків. Також змінився підхід до процедури приєднання до енергосистеми нових споживачів. Тобто до війни така процедура проводилась згідно Кодексу системи розподілу, а тепер – відповідно до вимог Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану. Зростання цін в Україні суттєво вплинуло і  на виконання інвестиційної програми підприємства, оскільки джерела фінансування залишись ті самі, а вартість матеріалів та послуг – зросла.

КП «Тернопільводоканал» // Споживачі не так справно платять за воду та водовідведення

Речник КП «Тернопільводоканал» Антон Федорців зазначив, що рівень користування водою від початку війни змінився несуттєво, а оплата від споживачів за її споживання та водовідведення дещо зменшилася. З 1 травня в Україні вступили в дію зміни у схемі оплати за водопостачання та водовідведення, адже запрацював Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», згідно з яким мешканці багатоповерхівок оплачуватимуть також за внутрішньобудинкові втрати води. Але це нарахування ніяк не пов’язане із війною чи примхами підприємства. У КП «Тернопільводоканал» також закликають споживачів не боргувати за послугу та наголошують: якщо споживач тимчасово не проживає у помешканні через військові дії в Україні, незважаючи на це, потрібно подавати показники. В іншому випадку буде проведено нарахування по середньому споживанню за попередні 12 місяців (але не довше трьох). Якщо на четвертий місяць показників не подано, абонента прирівняють до тих, у кого відсутній індивідуальний лічильник. Тоді він платитиме за всі “втрати” води в будинку. Отримати додаткову інформацію споживачі можуть за телефонами: (0352) 519751, (0800) 354357, (0800) 509909.

Компанія «Газпостач» // Для українців, зокрема, й тернополян, змінили постачальника газу

Найвагоміша зміна торкнулася постачальників та споживачів природного газу. Більшість українців навіть не зрозуміли, як почали отримувати газ від іншого постачальника. Як зазначають у компанії «Газпостач», яка надавала послугу із постачання газу тисячам тернополян та жителям Тернопільського району, укладати додаткові договори громадянам не довелося, адже перехід відбувся автоматично. Всі споживачі, які раніше отримували газ від ДП «Газпостач» ТОВ «Тернопільміськгаз», вже від травня отримують його від Газопостачальної компанії «Нафтогаз України», як визначеного державою «постачальника останньої надії» (ПОН), а згодом ГК «Нафтогаз України» приєднав цих побутових споживачів до базового тарифу — 7,96 грн/куб. м (з ПДВ, без вартості розподілу). Ці зміни були обумовлені рішенням Міністерства енергетики України  (наказ №198 від 08.06.2022 р.) на виконання рішення Кризового комітету (протокол засідання Кризового комітету від 03 червня 2022 року N 1) та  з урахуванням листа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 3 червня 2022 року № 4521/16/7-22.

Обслуговування багатоквартирних будинків // Про «квартплату» споживачі іноді «забувають»…

Юрій Вересюк, директор приватного підприємства «Тернопіль Комсервіс», що надає послугу із обслуговування багатоквартирних будинків та прибудинкових територій, зазначає – заборгованість мешканців за дану послугу зросла. Люди сплачують за послуги, які можна «відрізати» – електроенергію, газ, воду, а от, приміром, за обслуговування будинку чи вивезення ТПВ часто «забувають». Виходить так, що перекладають це зобов’язання на своїх сусідів. Адже у квартплату входить не лише проведення поточних ремонтів внутрішньобудинкових мереж чи покрівлі та прибирання. Зокрема, це й оплата за електроенергію для освітлення місць загального користування тощо, які оплачуються обслуговуючим підприємством щомісяця, не зважаючи на рівень заборгованості мешканців.

 Перевізники ТПВ // Хоч робота для перевізників відходів ускладнилася, місто – чисте

Василь Орденас, директор ТОВ «Фірма Альтфатер Тернопіль», розповів, що в загальному для підприємства нічого не змінилося, хоча працювати перевізникам твердих побутових відходів стало складніше. Насамперед – через суттєве здорожчання пального, а ще – через комендантську годину, яка обмежує час роботи підприємства. Зазвичай вивезення ТПВ здійснювалося працівниками організації у нічні години, адже вдень громіздким сміттєвозам важко маневрувати вулицями. Та вони намагаються пристосуватися до нових умов, зокрема, до необхідності вивозити ТПВ не вночі, а вдень, а також до того, що під час сигналу тривоги сміттєвоз має зупинитися, що теж перешкоджає роботі. «Місто має бути чистим, – каже Василь Орденас. – Ми робимо для цього все можливе, і тернополяни, помічаючи це, дякують. Можу відзначити, що відходів стало дещо більше за рахунок великої кількості внутрішньо переміщених осіб, які оселилися в Тернополі, та активного функціонування логістичних центрів, яким ми не змінили нарахувань при значному  збільшенні об’єму відходів. Проблема перешкоджання роботі сміттєвозів приватним транспортом, припаркованим поблизу контейнерних майданчиків, не нова. Вона існувала і раніше, але зараз ми спостерігаємо, що здебільшого це автомобілі з номерними знаками інших міст, водії яких, очевидно, не орієнтуються в Тернополі, тому залишають машини, де заманеться. Відшукати таких власників, щоб вони перепаркували авто, також складно, адже часто вони не знайомі з мешканцями будинків, де живуть. Та ми намагаємося виконувати свою роботу, не загострюючи ситуацію. Треба сказати, що деякою мірою знизився рівень проплати за послугу з вивезення ТПВ, хоча ті, хто і раніше платив справно, продовжують це робити і зараз».

      Підсумовуючи, зазначимо, що усі підприємства, що надають комунальні послуги, не лише забезпечують комфорт тернополян, але й сплачують податки та військовий збір, а також забезпечують роботою тисячі тернополян. Зрештою, кожне із них долучається до допомоги як нашій армії, так і переселенцям, всіма можливими способами. Працівники цих підприємств дякують всім тернополянам, які у такий складний час вчасно оплачують комунальні послуги, та закликають шукати можливості робити так і надалі, адже певною мірою від кожного з нас залежать перспективи подальшої життєдіяльності міста.

Ольга Терещук

Фото авторки

 

 

21.07.2022, 08:30
928 Переглядів