Коронавірус на Тернопільщині:  то є чи немає?

14.03.2020, 17:33
1277 Переглядів

  В п’ятницю, 13 березня, Тернопільщину сколихнуло повідомлення про те, що в області зафіксовано перший випадок зараження коронавірусом. Цю новину вмить поширили і місцеві, і всеукраїнські онлайн-видання та соцмережі.  Хто викликав паніку у жителів області та чи були для цього підстави, з’ясовували наші фактчекери.

МЕСЕДЖ: «На Тернопільщині зафіксовано перший випадок коронавірусу»

ВЕРДИКТ: ФЕЙК/МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ: На сайті ternopil24.com.ua о 15:02 13 березня з’явилося повідомлення із кричущим заголовком про коронавірус на Тернопільщині. У повідомленні йдеться про те, що «мешканка села Сапанів Кременецького району звернулась до лікарів. Наразі її терміново тестують на наявність COVID-19». Тобто у своєму заголовку сайт ствердив  наявність хвороби у жительки області, а у тексті новини вказується, що жінка лише проходить тестування. Відповідно сайт маніпулює, заманюючи потенційного читача «клікнути» новину та збільшити відвідуваність. Сайту це вдалося: цифра говорить сама за себе – понад 15 тисяч переглядів публікації.

   Після цієї публікації подібні, як гриби після дощу, почали з’являтися і в інших онлайн-виданнях: і місцевих, і всеукраїнських.  Усі вони посилалися на пост спільноти у Фейсбук «Кременець Інфо» . При цьому сайти навіть почали із точністю до 90% ставити діагноз жительці області. Проте вже близько 20:30 13 березня і на сторінці голови Тернопільської ОДА у Фейсбук , і на сторінці Тернопільського обласного лабораторного центру  повідомили, що вірусу COVID-19 у жительки Кременецького району не виявили. Окрім того,  вже сьогодні МОЗ повідомило, що станом на 14 березня в Україні підтверджено лише 3 випадки коронавірусу, при цьому Тернопільської області в переліку немає. Не зважаючи на це, деякі всеукраїнські сайти і телеграм-канали ще й 14 березня продовжують поширювати фейкові новини про нібито четвертий випадок вірусу COVID-19 в Україні – на Тернопільщині. Це свідчить про те, що онлайн-видання не дотримуються журналістських стандартів, ставлячи на перше місце відвідуваність й «клікабельність» новини та створюючи зайву паніку серед населення.

 Матеріал підготовано у співпраці  з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

 

14.03.2020, 05:33
1277 Переглядів