Куди «пливе» унікальна фортеця-корабель

05.09.2022, 09:45
749 Переглядів

Мандруючи східною частиною Тернопільщини, неможливо оминути одну унікальну споруду цього краю, про яку є багато цікавих історичних фактів, і водночас ходить чимало різних легенд та переказів.

   Мова йде про пам’ятку архітектури середини 17-го століття, оборонну фортецю в селі Сидорів колишнього Гусятинського району, збудовану шляхтичем Марціном Калиновським, який воював проти війська Богдана Хмельницького.  Її

 мури сягають 178-ми метрів завдовжки і 30-ти завширшки, а товщина їх – до трьох метрів. Фортеця ( тепер, точніше, вже її залишки) височить на стрімкому пагорбі і має витягнуту з півночі на південь форму, що нагадує корабель. Те, що з трьох сторін вона омивалася притоками Збруча, і навколо були болота, заважало ворогам дістатися замка. У 1672 році фортеця Калиновських була сильно пошкоджена під час турецької навали, але пізніше її відбудували. Згодом там спорудили костел, в якому поховані деякі з членів родини Калиновських. На початку 19 століття фортецю  продали родині Пайгерт, яка володіла її третиною аж до 1940 року. На жаль, під час і відразу після Другої світової війни фортецю почали розбирати на будівельні матеріали, тож багато що втрачено безповоротно….

 Мешканці села розповідають, що від замку до Збруча вів підземний хід, в якому начебто зберігалися скарби та золота карета родини Калиновських. Сидорівчани розповідають, що у 2019 році туди приїздили фахівці, які частково досліджували територію фортеці. Розкопки планували почати у 2022-му, але з початком війни в Україні усе, зрозуміло, призупинили. Не планується наразі, як розповіли у громаді, і якась реставрація пам’ятки, бо немає ні коштів, ні спонсорів. Разом з тим щороку на день села на території  Сидорівської фортеці проводяться фестивалі та інші культурні заходи, куди приїжджають туристи з різних куточків України.

Олена Миханцова

Фото Романа Маленкова

05.09.2022, 09:45
749 Переглядів