Ляльки власноруч – це справжнє дійство

27.02.2023, 09:17
527 Переглядів

У Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася творча зустріч на тему «Ляльки власноруч» та майстер-клас, який провела майстриня художніх промислів Ірина Харатін.

У рамках занять клубу «Натхнення», який працює при бібліотеці вже другий рік, щомісячно проводяться різноманітні майстер-класи: з бісероплетіння, борщівської вишиванки, розпису писанок тощо, куди залучають як тернополян, так і переселенців. Цього разу запрошеною була Ірина Харатін – членкиня Спілки народних майстрів України, яка провела майстер-клас з виготовлення пасхального зайчика-мотанки.

«Захід відвідали приблизно 25 осіб. Він призначений для широкого кола осіб, але сьогодні наша аудиторія – це здебільшого учні Тернопільського мистецького ліцею № 21 та загальноосвітньої школи № 23. Такі майстер-класи ми проводимо регулярно, щоб більше ознайомити людей із народною творчістю, і, можливо, хтось знайде себе у цій справі», – говорить завідувачка відділу технічної літератури закладу Марія Вайшле.

Майстриня Ірина Харатін родом із Скали-Подільської на Борщівщині. Займається цією творчістю ще з 2010 року. Спершу це були писанки, відтак – ляльки-мотанки. Пані Ірина стверджує, що натхнення у народній творчості – насамперед із народу та природи. Вона не нав’язує нікому свої роботи, проте якщо є бажаючі придбати ляльку, то із задоволенням її робить. «Ляльки – це архетип матері, людини, символ енергії, природи, добра. Тож моє заняття ще можна назвати психологічним тренінгом. У кожну із своїх ляльок я завжди вкладаю щось особливе. Кожний вузол треба розпочинати із слів «Во Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, амінь», а наступні вузли робити із словами, які хочеш вкласти у цей витвір – «На здоров’я», «На щастя», «На радість», – розповіла Ірина Харатін.

Усі присутні долучилися до майстер-класу із цікавістю та задоволенням, відтак двоє дівчаток поділилися своїми враженнями. Соломія Музичук, учениця тернопільської загальноосвітньої школи №23: «Зайчика, якого я зробила, хочу подарувати мамі, щоб наш дім завжди був затишним і наповненим теплом. Раніше я вже робила схожі іграшки в школі, але сьогодні мені сподобалося найбільше, і я дізналася про слова, що потрібно промовляти при створенні іграшки. Дома хочу зробити ще одного зайчика». Вероніка Гащин, учениця ЗОСШ №23: «Мені подобається виготовляти різні вироби своїми руками, дома я вже маю декілька таких іграшок. Сьогодні я зробила свою ляльку «На здоров’я» та «На удачу», і виявила, що це значно легше, ніж я думала».

Брали участь у майстер-класі і дорослі – прийшли, випадково побачивши оголошення. «Я зацікавилася і вирішили прийти, тому що мотанка – це є наше, традиційне. Ніколи раніше не робила такого, але було дуже цікаво дізнатися, як створюються ці іграшки. Найбільше мені сподобалося, що майстриня підходить до кожного, пояснює, слідкує за правильністю виконання», – розповіла одна з таких учасниць Інна Панчук.

Антоніна Ричкун

На фото – ляльки Ірини Харатін; під час майстер-класу  у Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці

Фото авторки

27.02.2023, 09:17
527 Переглядів