Литовський волонтер Йонас Охман: «Для мене нині Україна – понад усе!»

12.04.2023, 22:40
1193 Переглядів

Із 2014 року литовський волонтер із позивним «Панда» Йонас Охман допомагає українській армії. Чоловік народився у Швеції, служив у шведській армії, проте нині мешкає у Вільнюсі. Йонас  – журналіст, аналітик, перекладач, учитель, кінодокументаліст. А ще він один із засновників міжнародної волонтерської організації «Blue/Yellow for Ukraine». По дорозі з Литви на передову волонтер зустрівся у Тернопільському прес-клубі з журналістами та розповів про діяльність своєї організації  і те, як Литва підтримує українців у війні.

«Після анексії Криму я вирішив, що потрібно допомогти Україні.  І тоді ж, улітку 2014-го, в Литві,  за підтримки литовського народу, з’явився проєкт Blue/Yellow (Синій/Жовтий), бо люди тут зрозуміли, що те, що відбувається в Україні, дуже погано, – розповів Йонас. –  Волонтери фонду збирали речі та гроші, які вперше відвезли до Донецького аеропорту.  А потім були численні поїздки на передову із необхідним спорядженням для захисників. Коли почалося повномасштабне вторгнення, я був в Україні, у готелі в Запоріжжі. З того дня робота волонтерів нашого фонду значно активізувалася».

Після 24 лютого 2022 року литовці почали активно жертвувати гроші для ЗСУ. Минулого року жителям Литви вдалось зібрати кошти на турецький безпілотник «Байрактар» для України. А останньою великою акцією був  збір грошей на радари. Приводом стали російські ракетні обстріли української території, в тому числі цивільних об’єктів, що почастішали восени 2022 року. «Кожний радар коштує 1 мільйон євро, для їх закупівлі в Ізраїлі було зібрано 14 мільйонів, на які вдалося купити 16 радарів, –  пояснює засновник «Blue/Yellow». – Радіус дії кожного радара становить умовно 50 кілометрів.  Попри те, що минуло вже більше року з початку війни, люди не втомилися допомагати, як дехто може подумати. Практично щодня ми отримуємо тисячі євро у вигляді пожертв для українських військових. Справа у тім, що литовці чудово розуміють, що відбувається. Вони прекрасно пам’ятають події 30-річної давнини в своїй країні, коли люди вийшли на вулиці, виборювали Незалежність, а на них кинули війська. Тому для литовців безпечна Україна – це дуже важливе, це обов’язково».

Військовослужбовець Юрій Грек – один із тих, хто отримував допомогу від фонду Йонаса Охмана.  «Я знаю Йонаса з 2015 року, ще коли разом з підрозділом ми захищали Донецький аеропорт. Увесь цей час він допомагає усім силам оборони амуніцією та автомобілями, – каже захисник. – Ми дуже вдячні йому  за підтримку, адже завдяки його допомозі були врятовані сотні життів цивільних та військових. До того ж військове обладнання – дуже дороге, а на війні воно швидко виходить з ладу. Тож підтримка фонду Йонаса для нас дуже цінна і необхідна».

Від початку війни, як розповіла тернопільська волонтерка, керівниця ГО «Країна рівності та правди» Юлія Мамчак, за підтримки литовців Йонас придбав для Збройних сил України двадцять дронів, в тому числі тепловізійних, десятки авто, сотні одиниць військової оптики, тепловізорів та іншої техніки і спорядження. «У перші дні війни, як ми пам’ятаємо, проблема була в тому, що поки світ вичікував , як ми себе покажемо в боротьбі, наші захисники залишалися без достатньої кількості спорядження та медикаментів.  Придбати військову техніку було вкрай складно, а аптеки були спустошені, – згадує волонтерка. – Однак завдяки тому, що фонд Йонаса працював ще з 2014 року і мав налагодженні контакти та співпрацю, йому вдалося швидко зреагувати, і вже в перші тижні війни на зібрані пожертвування волонтери фонду купували і доставляли в Україну усе необхідне. Вже через кілька тижнів після 24 лютого вони відправили на фронт першу партію з двохсот машин. Це справді неоціненний вклад в нашу майбутню перемогу».

   За підтримку України Йонас Охман неодноразово був нагороджений підрозділами Збройних сил, міністерствами та президентами України й Литви. Охман – єдиний іноземець, нагороджений медаллю «За оборону Авдіївки».  А сьогодні він впевнено каже, що допомагатиме Україні до перемоги. «У мене немає ніяких ілюзій з приводу того, що війна скоро закінчиться. Шлях до перемоги буде довгим, болючим і складним, але литовський народ готовий підтримувати українців стільки, скільки це буде потрібно, – наголосив волонтер. – На даний час ви, українці, наші герої. Зараз для мене Україна – понад усе. Інакше  я не можу думати. І вважаю, що потрібно кожен день щось робити для перемоги, необхідно працювати далі.  Бо перемога потрібна не тільки Україні, вона потрібна всьому світу».

   До речі, щодо позивного «Панда». Разом з Йонасом Охманом на пресконференції був його постійний супутник  – симпатичний іграшковий ведмедик-панда, який є талісманом волонтерської організації «Blue\Yellow». Раніше він «брав участь» і у конференції ОБСЄ, а також часто бував на передовій, де його вже встигли полюбити українські військові.

 

 

12.04.2023, 10:40
1193 Переглядів