Людмила Панкратова: «При рішенні щодо публікації має обов’язково враховуватись і те, чи не завдасть вона шкоди нашим військовим або цивільним»

15.05.2023, 19:58
452 Переглядів

    У Тернопільському прес-клубі відбувся тренінг для слухачів Х Регіональної школи сучасної журналістики на тему «Робота журналістів та редакцій  у період воєнного стану за новим Законом України  “Про медіа”.  Його провела виконавча директорка Інституту розвитку регіональної преси, медіа-юристка Людмила Панкратова.

    Тренерка насамперед окреслила основні зміни, що їх вніс новий закон у сферу медіа України, відтак  роз’яснила найважливіші положення. Так, наприклад, було детально розглянуто статтю 63 про реєстрацію онлайн медіа та статтю 117 «Звільнення від відповідальності». Остання містить 9 пунктів, які перераховують, у яких випадках «суб’єкти у сфері медіа та їх працівники не несуть відповідальності за поширення інформації, забороненої цим Законом, а також інформації, що не відповідає дійсності, порушує права і законні інтереси особи». Зокрема, це якщо інформація: є дослівним або у переказі без спотворення суті відтворенням матеріалів, опублікованих іншим зареєстрованим медіа, або точним за змістом відтворенням оригінальних матеріалів іноземного медіа з посиланням на них; була отримана у відповідь на запит на інформацію, поданий відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”, або у відповідь на звернення, подане відповідно до Закону України “Про звернення громадян”; містилася в офіційних повідомленнях або одержана від державних органів, органів місцевого самоврядування (в тому числі іноземних) у письмовій формі, в тому числі була оприлюднена на їхніх веб-сайтах та сторінках на платформах спільного доступу до інформації; є дослівним відтворенням публічних виступів чи повідомлень юридичних осіб, державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, народних депутатів України, кандидатів на виборні посади і таке інше. «Завжди пам’ятайте про цю статтю і звертайтеся до неї» – підкреслила Людмила Панкратова.

   На початку розгляду блоку про обов’язки та правила роботи журналістів в умовах воєнного стану тренерка розповіла про обмеження, введені на цей період. «З початку війни не було введено якоїсь загальної цензури, – зазначила вона. – Але було закрито доступ до багатьох державних реєстрів, з чим журналісти борються. Також існує певна самоцензура, коли журналісти самі для себе вирішують, що, наприклад, про те чи інше вони напишуть вже після війни…». Разом з тим Людмила Панкратова  навела приклади найгучніших журналістських антикорупційних розслідувань воєнного періоду.

   Обговорюючи правила роботи журналістів під час війни, зокрема, і у світлі вимог загальновідомого Наказу Головнокомандувача №73 від 3.03.2022, Людмила Панкратова зазначила, що при рішенні щодо того, публікувати щось чи ні, має обов’язково враховуватись і те, чи не завдасть публікація якоїсь шкоди нашим військовим або цивільним. Насамкінець тренерка детально зупинилася на правових та неправових ризиках для ЗМІ та їх працівників. Розповіла про умови подання позовів, прокоментувала статтю 43 Закону про медіа «Спростування та відповідь». Загалом вона дала слухачам дуже багато цінних практичних порад, як правильно виходити із складних та неоднозначних ситуацій чи уникати таких.

   В ході тренінгу учасники виконали практичну вправу на вміння розрізняти у висловлюваннях факти і оціночні судження. А також переглянули відеосюжет одного журналістського розслідування, на прикладі якого добре видно, як саме можуть захищати журналісти свої права в ризикованих ситуаціях.

   Тренінг проведено в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».

 

15.05.2023, 07:58
452 Переглядів