Маленька редакція з окупованої Херсонщини долучається до вирішення глобальних проблем

27.03.2024, 21:09
516 Переглядів

 Саме так! Попри те, що локальні медіа України переживають зараз чи не найгірші свої часи, і багато з них (навіть у більш-менш спокійних регіонах) здаються навіть перед власними проблемами і вимушено закриваються.

   Газета «Червоний промінь» з Нижніх Сірогозів, що на Херсонщині, перестала виходити наприкінці лютого 2022-го, бо селище було окуповане в перші дні війни. Але її сайт (https://nsirogozy.city/ ) роботу не припинив навіть тоді, коли колектив видання вимушений був евакуюватися, і всі опинилися в різних містах. Роботу продовжили дистанційно, причому кількість відвідувачів сайту значно зросла. А редакторка Віта Копенко відразу зрозуміла, що в їхній ситуації без грантової підтримки просто не обійтися, тож почала активно працювати у цьому напрямку. За необхідними знаннями приїхала вона і на тренінг Тернопільського прес-клубу в рамках проєкту «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики», який проводила експертка з грантового фандрейзингу Ольга Мирович.

   «Хочу подякувати вам за чудові і дуже корисні тренінги. З вашої легкої руки почала писати грантові заявки і успішно їх реалізовувати» – написала нещодавно Віта Копенко голові Тернопільського прес-клубу Анжелі Кардинал. А успіхи її редакції вражаючі! За трохи більше, ніж рік – 8 (!) підтриманих грантами проєктів, 7 з яких вже реалізовано, і 1 триває. Ось їх перелік в хронологічному порядку: “Екоцид в Україні: вплив на країни Чорноморського регіону, шляхи спільного вирішення проблеми” (CFI, Французьке агентство з розвитку ЗМІ, за підтримки Міністерства закордонних справ Франції); „Екологічні наслідки війни для Херсонської області” (CFI, французьке агентство з розвитку медіа , як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції), «Голоси України» (The European Centre for Press and Media Freedom» (ECPMF); “Ядерна загроза для України та країн Чорноморського регіону: ризики, прогнози, фейкові новини, шанси на виживання” (CFI, французьке агентство з розвитку медіа, в рамках проекту Hub Bucharest за підтримки Міністерства закордонних справ Франції); «Громадська участь Нижньосірогозької та Іванівської громад з планування післявоєнного відновлення територій» (в рамках проєкту “Підтримка місцевих незалежних ЗМІ в Україні під час війни”, що реалізується УАМБ в рамках загальної стратегії ЮНЕСКО для сектору комунікації та інформації в Україні, що фінансується Японією); «Посилення захисту прав мешканців Нижньосірогозької громади, які постраждали внаслідок війни в Україні, шляхом надання консультативної допомоги» (в рамках проєкту “Сила місцевих медіа — для посилення згуртованості українців», що реалізується Українською асоціацією медіабізнесу у рамках проєкту “Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу”); «Як війна в Україні змінює екологію країн Чорноморського регіону? Ризики, сценарії, фейкові новини» (CFI, французьке агентство з розвитку медіа, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції). Як бачимо, маленька локальна редакція, позбавлена навіть можливості працювати на своїй рідній землі, долучається до вирішення проблем цілого Чорноморського регіону, і неабияких, а пов’язаних з такими надсерйозними загрозами, як екоцид та ядерна небезпека. Як розповідала Віта Копенко, тему безпеки навколишнього середовища вона вибрала тому, що та їй дуже близька. Журналістка є біологом за освітою, постійно писала про екологію і до повномасштабного вторгнення російських загарбників. Коли ж почалася війна то зрозуміла, що мають місце факти масових злочинів проти довкілля, тож їх необхідно фіксувати.

   Втім, не менше болять Віті Копенко та її команді й інші проблеми своєї громади, чия територія загарбана ворогом. «Участь у проєктах забезпечує регулярне інформування населення Нижньосірогозької СТГ, яка тимчасово окупована росіянами, – розповідає Віта Копенко. – Через зростання тиску загарбників на цивільне населення більша частина жителів громади – переважно молоді люди працездатного віку, які мають дітей, змушені були виїхати з окупації і стали вимушеними переселенцями. Майже усі люди, які вимушені були покинути свої домівки та переселитися в іншу місцевість, зіткнулися з проблемою адаптації до нових умов. Щоб допомогти ВПО здолати всі ці виклики і негативні наслідки, є потреба у наданні консультацій із соціальних, гуманітарних, юридичних та інших питань. Також є потреби інформування і консультування населення, яке перебуває в тимчасовій окупації. Насамперед це дає їм можливість почуватися не забутими, відчувати підтримку місцевих органів влади, які комунікують з ними, зокрема, розміщуючи інформації на сайті Нижні Сірогози.City та його сторінках у соцмережах…».

   – Сприяння місцевим редакціям в оволодінні інструментами фандрейзингу – це сьогодні один з наших пріоритетів, – каже керівниця ГО «Тернопільський прес-клуб» Анжела Кардинал. – Тож ми дуже раді, що редактори не тільки хочуть навчатися і роблять це успішно, а й чудово засвоїли  вимогу, про яку говорила Ольга Мирович в контексті того, що інтереси локальних редакцій повинні співпадати з інтересами донорів: насамперед необхідно, щоб медіа створювали суспільно важливий контент. І ось лише кілька прикладів з останніх грантових здобутків редакцій, чиї представники пройшли наш тренінг на початку грудня. Редакція «Нове життя» з Близнюків на Харківщині реалізовує тему «Нове життя» – комунікатор між владою та громадськістю». Видання «Нові рубежі» з Дніпропетровської області бере участь у проєкті, присвяченому соціальній згуртованості наших громад під час війни. А колектив волинського «Слова правди» створює контент у програмі «Журналістика змін» та готується підвищувати обізнаність населення про психологічну допомогу під час війни. Що ж до загальних кількісних результатів грудневого тренінгу, то після нього грантові заявки (дехто і не по одній) подало більше половини редакцій-учасниць, чверть – вже виграли гранти і зараз працюють над реалізацією проєктів, третина – ще чекають на результати або ж їхні проєкти в розробці.

 На фото ( в центрі) – Віта Копенко під час тренінгу у Тернополі

 

27.03.2024, 09:09
516 Переглядів