У надскладний воєнний час роль локальних медіа у житті їхніх громад зросла. А самі журналісти гостріше усвідомили всю важливість своєї місії. Про це свідчать і розповіді керівників редакцій, з якими співпрацює Тернопільський прес-клуб в рамках проєкту «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики». Кожний приклад, кожна історія радують і переконують у правильності шляху, обраного реформованими редакціями.
Розвінчують фейки, консультують, надають інфосупровід гуманітарному фонду
Віта Копенко, «Нижні Сірогози.City» (Херсонська область):
– Нижні Сірогози.City на постійній основі надає інформаційний супровід гуманітарному фонду “Підтримки Мелітополя”. Таким чином це дає можливість збільшити кількість благодійників, які роблять фінансові пожертви на рахунок фонду, та прозоро прозвітувати перед громадою про використання благодійних внесків.
На запит читачів сайту (для тих, хто перебуває в окупації та вимушено виїхав за кордон) підготували серію публікацій з корисними порадами та консультаціями, як от: “Прості поради, які врятують життя у разі завалу будинку, і нехай вони вам ніколи не знадобляться”; “Мінна безпека у вашому смартфоні та як не підірватися на “подарунках” ворога — поради ДСНС”; “Шахрайство під час війни: схеми, що діють зараз, і як від них уберегтися”; “Як ВПО оформити статус безробітного і підтвердити стаж роботи, якщо трудова в окупації: алгоритм дій”.
Також минулого місяця редакція Нижні Сірогози.City вже традиційно розвінчувала різні фейки. Наші фактчекери виявили три фейкових новини в місцевих соціальних мережах та підготували відповідні матеріали – “На день народження Бандери його портрет “виклали” тілами окупантів: як новорічний жарт став фейком”; “Повідомлення про смерть козака Михайла Гаврилюка виявилась фейком, загинув його тезко”; “У Росії вигадали фейкову новину, що в Україні Чебурашку вважають окупантом”.
Налагоджують звязки з громадськими активістами, допомагають волонтерам
Олександр Моцний, «Перемога» (Сумська область):
– Ми налагоджуємо зв’язки з колегами, представниками громадських організацій з інших районів, що дає можливість збирати інформацію про наших земляків, які воювали і звільняли території України. Яскравим підсумком такої співпраці стала історія коротенького повідомлення кілька місяців тому про загибель нашого земляка Сергія Шовкуна у перший день російського вторгнення у м. Конотоп. Все почалось із інформативного повідомлення, яке далі переросло у дружбу із представником ГО «Конотопських ветеранів і пенсіонерів правоохоронних органів», через яку познайомились з батьком Героя Олександром Федоровичем Шовкуном і підготували матеріал про його сина. Відтак це допомогло налагодити комунікацію між Краснопільщиною і Конотопщиною, а наші матеріали увійдуть до майбутньої книги В. С. Кичі, голови вищезазначеної громадської організації, про загиблих воїнів, які полягли в боях за Конотоп.
Набирає обертів тема волонтерства у нашій громаді, і це стосується не лише допомоги військовим, а й цивільним як на деокупованих територіях, так і в районах, де тривають активні бойові дії. Повідомленнями про збір коштів сьогодні нікого не здивуєш, але ім’я газети, сайту, сторінки у соціальних мережах роблять свою справу. На Краснопільщині існує декілька груп комерційного напрямку у соціальних мережах. Але коли треба розмістити інформацію про збір коштів на придбання необхідних засобів захисту, автомобілів, квадрокоптерів тощо, то перевагу надають саме нам, мотивуючи це коротко: «Якщо дамо оголошення у «Перемозі» або на «Краю Слобожанському», то точно зберемо за кілька днів необхідну суму».
Поширюють досвід, дають поштовх новим добрим справам
Ірина Столбова, «Вісті Барвінківщини» (Харківська область):
– Нехай не глобальні питання ми допомагаємо вирішити, але наші матеріали слугують поширенню певного досвіду, дають поштовх новим добрим справам, сприяють налагодженню волонтерських зв’язків. Наприклад, після публікації матеріалу «Червона Поляна: у сільському закладі культури створили куточок пам`яті загиблого Героя-земляка» нам зателефонувала староста Гусарівського старостинського округу Інна Гнатко. Цікавилася, як у тому селі все це зроблено, як оформлено, попросила телефон ініціаторки створення куточка пам`яті у Червоній Поляні. І ось вже у Гусарівці оформляють міні-музей чи галерею пам`яті загиблих Героїв, пообіцяли запросити на його відкриття.
Матеріал «Подаруй тепло захисникам»: акція, до якої долучилися і дорослі, і діти» допоміг волонтерам сконтактувати для спільної роботи по виготовленню окопних свічок. А матеріал під заголовком «Дах пробило, мене на дивані засипало груддям. Чоловік, у прямому сенсі, відкопував мене», де я розповідала про долю подружжя із зруйнованого села, допоміг цим людям знати прихисток.
Вшановують Героїв, пропагують взаємодопомогу
Юлія Шабля, «Вісті Плюс» (Полтавська область):
– Стаття «Брат загиблого на війні Віталія Коваля розповів його історію» став матеріалом місяця не лише тому, що набрав значну кількість переглядів, а ще й тому, що завдяки публікації на нашому сайті та в газеті рідні полеглого Героя змогли привернути значно більше уваги для підтримки створеної ними петиції про присвоєння воїну почесного звання «Герой України». Віримо, що петиція найближчим часом потрапить на розгляд Президента. А матеріали (в тому числі й оригінали відео) про полеглого на війні Валерія Василенка із села Великі Будища попросили у нашої редакції працівники місцевого краєзнавчого музею, що діє при школі. Односельці планують встановити в селі меморіальну дошку на честь воїна і використовувати статтю й відео на уроках патріотизму та мужності.
У своїх публікаціях наша редакція продовжує пропагувати волонтерство та взаємодопомогу, адже лише разом ми зможемо вистояти перед лютим ворогом! Минулого місяця запросили на розмову цікаву особу, дівчину з великим серцем, фіналістку проєкту «Х-фактор», а тепер активну волонтерку Євгенію Тарайкович. Ми розповіли читачам про те, як колектив IT-компанії, у якій працює Женя, передав допомогу воїнам, стареньким людям, діткам та безпритульним тваринам на суму понад три мільйони гривень. За словами Жені, публікація в ЗМІ так порадувала та надихнула молодих айтішників, що вони стали ще активніше донатити задля наближення нашої перемоги.
Єднають людей, проводять благодійні лотереї
Тетяна Терзі, інтернет-видання «Махала» ( м. Болград Одеської області):
– В грудні знімали відеорепортаж про хлопців з Болграда, які облаштували блокпост і збирали гроші для ЗСУ, і тоді дізналися про їхню мрію познайомитися з нашим земляком, Героєм України В’ячеславом Бандар, та передати йому зібрані гроші. Редакція влаштувала цю зустріч і знайомство, що пройшли дуже емоційно і стали справжньою подією для хлопців. Вони реально відчули результат своєї роботи, бо допомогли Герою України. Ще один матеріал стосувався акції з допомоги мешканцю Болградської громади Максиму Нерчевському, який проходить лікування за кордоном. Наша редакція провела благодійну лотерею на його підтримку. Організували розіграш серед підписників видання в «Інстаграм» і об’єднали мешканців громади на добру справу. Зароблені таким чином кошти були перераховані хворому.
Фото ілюстративне з depositphotos.com