Москалівка подала сигнал світові, Лановецька громада його посилила

13.06.2020, 14:16
542 Переглядів

   Про створення музею нашого славетного земляка Івана Марчука, який своїм художнім мистецтвом завоював світове визнання, вперше в Україні заговорили ще за президентства Віктора Ющенка в 2005 році, коли і було закладено перший камінь під будівництво на Андріївському узвозі в Києві. Однак будівництво чомусь так і не розпочалося.

    Івану Марчуку, уродженцю села Москалівка Лановецького району, завжди боліло його мінімальне визнання тут, в Україні, куди він завжди повертається і яку змальовує у своїх картинах. До речі, в творах Марчука не має пейзажів інших держав, в яких проживав художник, а лише рідні простори, села та люди. До цього часу в Україні функціонує лише один музей, а точніше кімната-музей творчості та надбань Івана Марчука – у його рідному селі Москалівка. Там у двох кімнатах приміщення місцевої школи знаходяться оригінали та копії картин, його рання графіка та скульптури. Це стало можливим завдяки давній дружбі художника  із директором школи Юрієм Поплавським, чия дружина, заслужена вчителька України Галина Поплавська і опікується музеєм. Однак нещодавно Лановеччина, як мала Батьківщина митця, анонсувала створення ще одного музею Івана Марчука.

   Про це на сайті Лановецької міської ради повідомив Юрій Матевощук, директор Лановецької міської комунальної установи «Культурний центр народного художника України І. С. Марчука» (на даний час триває процес перереєстрації із зміною юридичної адреси).  На ІІІ пленарному засіданні 30 сесії Лановецької міської ради було прийнято рішення (від 20 травня 2020 року № 1810) «Про Лановецьку міську комунальну установу «Музей Івана Марчука», яким затвердили Статут установи. Основним завданням ініціатори створення музею ставлять перед собою культурну, мистецьку, освітню, науково-дослідну діяльність, залучення населення до духовних цінностей, екскурсійне обслуговування, читання лекцій, естетичне виховання дітей та юнацтва. Над проєктом облаштування музею працюють ланівчани Володимир Поріцький та Уляна Лизун, які працюють зараз у Львові. Також, як зазначив Юрко Матевощук, подана грантова заявка в програму підтримки культурного обміну між Україною та Європейським Союзом «House of Europe».

          Якось в одному із своїх давніших інтерв’ю Іван Марчук зазначив щодо «свого» музею, що Москалівка подала сигнал цілому світу. Тепер про свої наміри сповіщає усій світовій спільноті Лановецька громада. Яким буде результат – покаже час.

   Нагадаємо, що Іван Марчук – всесвітньовідомий український живописець, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Шевченка, почесний громадянин Тернополя, Києва та Канева. У 2007 році увійшов до рейтингу 100 геніїв сучасності за версією однієї з найавторитетніших британських газет «The Daily Telegraph».

Сніжана Крещук

На фото – славетний Іван Марчук на фоні своїх картин

Фото – з сайту  https://www.amazingukraine.pro

13.06.2020, 02:16
542 Переглядів