На першому тренінгу йшлося про стандарти журналістики

22.12.2019, 22:46
623 Переглядів

«Етика та стандарти журналістики в умовах збройного конфлікту» – такою була тема першого тренінгу VII Регіональної Школи сучасної журналістики, що працює на базі Тернопільського прес-клубу. Тренерка – виконавча директорка Українського інституту медіа та комунікації, викладачка Могилянської школи журналістики Діана Дуцик – передусім розповіла слухачам, яких саме стандартів необхідно дотримуватися в журналістиці і чому це важливо.

Нагадаємо, що таких загальноприйнятих стандартів є шість – достовірність, відокремлення фактів від коментарів, баланс думок, повнота, оперативність і точність. Остання, зокрема, полягає в тому, що ЗМІ повинні поширювати лише правдиву інформацію, а ненадійність джерел може призводити до поширення неточної та маніпулятивної інформації, що шкідливо для читачів ( глядачів, слухачів), і тим паче – в умовах війни. Дуже важливо вживати правильні назви і дати,терміни і визначення. Діана Дуцик пояснила, приміром, коли правильно писати «внутрішньо переміщені особи», коли – «біженці», а коли – «мігранти». Чи коли – «сепаратисти», коли – «терористи», а коли – «незаконні збройні формування». «Дуже часто журналісти вживають всі ці визначення, як синоніми, хоч це невірно», – зазначила вона. Відтак пояснила, чому, і порекомендувала користуватися нещодавно виданим посібником «АБВ. Збройний конфлікт в термінах : (Путівник для України)». Він містить не лише словник термінів з питань міжнародного та українського права, які стосуються збройного конфлікту, а й багато іншої інформації, корисної для тих, хто висвітлює такі теми. До речі, цей посібник існує і в електронному вигляді, скачати його можна за посиланням http://ir.nmu.org.ua/bitstream/handle/123456789/154287/%d0%90%d0%91%d0%92.%20%d0%97%d0%b1%d1%80%d0%be%d0%b9%d0%bd%d0%b8%d0%b9%20%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%84%d0%bb%d1%96%d0%ba%d1%82%20%d0%b2%20%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%bc%d1%96%d0%bd%d0%b0%d1%85.pdf?sequence=1&isAllowed=y.
Далі на тренінгу йшлося про те, як уникати та протидіяти вживанню у ЗМІ мови ворожнечі та шкідливих стереотипів ( робиться це як не усвідомлено, так і цілеспрямовано). Кожний із слухачів Школи отримав текст і завдання проаналізувати його на предмет того, чи правильно вжито там термінологію і чи містить він мову ненависті, і якщо так, то запропонувати, як викласти інформацію правильно. «Журналіст не повинен поширювати мову ворожнечі! – застерегла Діана Дуцик. – І не цитуйте ніколи прямою мовою людей, які пропагують ідеї сепаратизму чи закликають до нього. Такі речі ретранслювати не можна, можна лише констатувати це, нагадавши про відповідну статтю Кримінального Кодексу. Так ви убезпечите себе від відповідальності. Щоб бути професійним журналістом, важливо знати всі такі речі досконало, щоб мати внутрішні фільтри і не ретранслювати ворожу пропаганду». Також тренерка пояснила, як обирати джерела інформації та перевіряти їх достовірність, і чи можуть бути такими джерелами соціальні мережі. Було розглянуто і низку інших питань, важливих для дотримання журналістських стандартів.

Тренінг проводився в рамках проекту «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

22.12.2019, 10:46
623 Переглядів