На Тернопільщині шукають сім’ї, які готові тимчасово прихистити дітей

05.11.2021, 18:22
1888 Переглядів

Розвитку сімейного патронату, як надзвичайно важливої форми допомоги дітям, які потрапили в складні ситуації, був присвячений круглий стіл, що відбувся вчора у Тернопільському прес-клубі за участю працівників соціальних служб, представників місцевого самоврядування, громадських активістів та експертів проєкту «Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області».

 Розмову розпочала Зінаїда Кияниця, кандидатка педагогічних наук з Києва, ключова експертка проєкту, яка брала участь у заході онлайн. «Патронат потрібен для того, щоб, коли дитина потрапила в якісь складні життєві обставини, і її батьки не можуть за нею доглядати, у неї був якийсь єдиний, відповідальний, турботливий і розуміючий доглядальник. Який би допоміг їй безпечно пережити період, поки рідні батьки не реабілітуються, щоб можна було до них повернутися, чи поки не буде знайдено якийсь інший вихід, найкращий з можливих для інтересів дитини. Тож на Тернопільщині розпочали активний пошук сімей, які могли б надавати дітям патронатну допомогу. Це дуже важливо і для того, щоб успішно продовжувати і завершити реформу інтернатів, повністю замінивши їх системою догляду на базі сім’ї», – зазначила, зокрема, вона. Відтак передала слово Ларисі Стризі, тренерці з підготовки кандидатів та розвитку патронату в Україні, яка розповіла про те, що таке сімейний патронат, кого саме шукають для надання такої допомоги дітям, про вимоги до кандидатів, оплату їхньої праці тощо. Про все це ми детально поінформуємо в даній публікації далі.

Христина Білінська, начальниця управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, поінформувала про  місцевий досвід у цій справі, порівнявши патронат із швидкою допомогою. А також відзначила важливість участі у пошуку патронатних сімей громадських активістів. Вона звернулася до присутніх представників ГО, сфера діяльності яких пов’язана з підтримкою вразливих сімей та дітей, із закликом донести правильні меседжі з цього приводу до населення територіальних громад. На важливості максимального поширення повної і правдивої інформації про те, що таке патронатні сім’ї, для чого вони потрібні та успішних історій наголосила у своєму виступі онлайн і Лариса Пєтушкова, інша ключова експертка проєкту «Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області». Розповіла вона і про те, як відбувається навчання патронатних вихователів.

Відповідаючи на численні запитання громадських активістів та журналістів, спікери круглого столу розвінчали низку поширених міфів про сімейний патронат, які є безпідставними і заважають розвитку справи. Як от, приміром, про те, що держава не виплачує кошти на взятих під патронатну опіку дітей, чи що безкоштовне навчання кандидатів передбачає якусь винагороду, чи про те, що біологічні батьки приходять «бити вікна». Активна дискусія за участю громадських активістів Тернопільщини засвідчила їх небайдужість до піднятих питань та готовність долучитися до популяризації та розвитку сімейного патронату. До слова, наразі в нашій області є лише 4 патронатних сім’ї.

А тепер – головне, що треба знати тим, хто хотів би взятися за важливу і благородну справу, або ж знає бажаючих. Отже, під патронат влаштовують дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, а їхні батьки наразі з різних причин не можуть забезпечувати їхній належний догляд та виховання. Термін перебування під патронатом обмежений – до трьох, максимум до шести місяців – потім дитина повертається до батьків (якщо вони подолали свої складні обставини, пролікувалися, влаштувалися на роботу тощо) або влаштовується у нову родину усиновителів, опікунів, прийомних батьків-вихователів чи до дитячих будинків сімейного типу. Патронатною сім’єю можуть ставати подружні пари або двоє дорослих ( наприклад, мати і дочка), які проживають разом і мають житло з відповідними зручностями та окремою кімнатою для розміщення взятих під патронат дітей. Також вони повинні мати досвід виховання власних дітей або професійний досвід роботи з ними. При відповідності усім цим вимогам бажаючим залишається пройти короткий навчальний тренінг, відтак укласти договір з головою громади. До речі, Тернопільський обласний центр соціальних служб вже розпочав набір нової групи патронатних вихователів, навчання для яких розпочнеться вже зовсім скоро – 13 листопада цього року (графік навчання узгоджуватиметься з кандидатами додатково).

Важливо зазначити, що патронатним вихователям гарантовані:

   – постійна підтримка фахівців місцевих соціальних служб;

   – щомісячні кошти на утримання кожної взятої під патронат дитини віком до 6-ти років – 5250 грн., а від 6-ти до 18-ти – 6545 грн.;

   – щомісячна винагорода за надання послуг патронату у сумі 11895 грн.;

   – відрахування до Пенсійного фонду, що гарантують накопичення соціального стажу та враховуються при призначенні пенсій.

За додатковою інформацією та консультаціями можна звертатися до Лариси Стриги (м.Київ) – 067-794-10-12 чи 050-311-05-74, Володимира Вовка (м.Тернопіль) – 093-760-02-17 чи 067-112-19-31, а також до місцевих служб у справах дітей чи Центрів соціальних служб і надання соціальних послуг.

 

 

 

 

05.11.2021, 06:22
1888 Переглядів