На Тернопільщині вже працює три гінекологічних кабінети безбар’єрного доступу

21.02.2023, 13:27
542 Переглядів

У межах впровадження Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року в шести областях України, зокрема, і на Тернопільщині, розпочинають роботу гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу. Тут місцеві жінки або жінки-переселенки,  які змушені були переїхати до інших регіонів внаслідок війни в Україні, і які постраждали від гендерно-обумовленого, сексуального насильства, можуть отримати кваліфіковану медико-психологічну допомогу.

В нашій області такі кабінети відкрито в Тернопільському, Чортківському та Кременецькому районах. Вони відповідають всім необхідним критеріям, а допомога там надається 24/7 з гарантією конфіденційності. Про це під час пресконференції у Тернопільському прес-клубі розповіла Ольга Горошко – координаторка проєкту «Відкриття кабінетів невідкладної медико-психологічної допомоги жінкам, які постраждали від гендерно-обумовленого насильства» у Тернопільській області. «Вирішили відкривати такі кабінети, бо був запит. Головна мета – аби жінки, які постраждали від насилля, мали можливість безкоштовно отримати консультацію, якісне обстеження та безпосередньо можливість пролікуватися, – розповіла Ольга Горошко. – Облаштування приміщень і пошук обладнання відбувалося з урахуванням потреб жінок з інвалідністю. Відтак кабінети мають спеціальне гінекологічне крісло-трансформер для маломобільних жінок, а також сучасний УЗД-апарат, оглядовий стіл та інше медичне обладнання». Усім необхідним кабінети забезпечили за сприяння міжнародного благодійного фонду «Український Жіночий Фонд», Фонду ООН та за підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Реалізація проєкту відбувається за участю громадської організації ТМЖК «Відродження нації».

 «Основний акцент цієї програми – на жінках, які постраждали від насильства, однак звернутися за допомогою може будь-хто, – зазначила директорка департаменту охорони здоров’я Тернопільської обласної військової адміністрації  Ольга Ярмоленко. – Цей кабінет працює як пункт «швидкої допомоги». Якщо жінка має нагальну потребу у зверненні, наприклад, у неї на погане самопочуття, кровотеча, якісь патології, відбувся незахищений статевий акт тощо, то вона може звернутися за медико-психологічною допомогою конфіденційно та безкоштовно. Усі кабінети розміщені в багатопрофільних лікарнях, щоб пацієнтка могла отримати консультацію не лише гінеколога, а й, за потреби, психолога, хірурга, ортопеда, терапевта тощо. А знайти такі кабінети дуже просто: при вході у медзаклади  шлях до них промарковано стрілками з відповідними написами».

Наразі кабінети безбар’єрного доступу облаштовані на базі приймально-діагностичного відділення Чортківської центральної міської лікарні, приймально-діагностичного відділення Кременецької опорної лікарні, а також на базі Тернопільської обласної клінічної лікарні (у майбутньому планується відкриття додаткових  у Тернопільському та Чортківському районах). «Хочемо подякувати благодійникам за таку допомогу, – сказав Ярослав Рудчик, завідуючий приймальним відділенням Тернопільської обласної клінічної лікарні. – Всі лікарі нашого відділення пройшли спеціалізовані навчання, тренування і отримали відповідні сертифікати. Кабінет обладнаний усім необхідним для проведення огляду та різних медичних маніпуляцій, і жінки можуть звертатися туди з будь-якими питаннями щодо свого здоров’я».

За даними експертів, від початку роботи кабінетів до них звернулося вже 37 жінок.

21.02.2023, 01:27
542 Переглядів