Новий Закон іде, нові проблеми несе?

30.11.2022, 22:30
1002 Переглядів

На днях у Верховній Раді України ставитиметься на голосування у другому читанні  дуже неоднозначний і вже нашумілий законопроєкт «Про медіа».

   Про це повідомив Телеграм-канал Національної спілки журналістів України з посиланням на секретаря НСЖУ Сергія Лямця, який, у свою чергу, посилається на власне джерело у владі. Останнє також повідомило, що депутати налаштовані голосувати,  і що «співавтори намагаються скористатися готовністю “Слуг народу” голосувати за будь-які проекти, які будуть супроводжуватися патріотичною риторикою, не вдаючись до суті питання». НСЖУ нагадало, що законопроєкт раніше був неодноразово підданий критиці і українських журналістів, і їхньої професійної Спілки, і іноземних спостережних органів ( зокрема, Європейської федерації журналістів та американського Комітету захисту журналістів) «як такий, що може суттєво порушити свободу слова в Україні». «Позиція ЄС полягає у тому ( цитуємо Телеграм-канал НСЖУ), що законопроект має обов’язково врегулювати надання аудіовізуальних  послуг в Україні, проте не повинен  запровадити владну цензуру.
Народні депутати обіцяли виправити критичні зауваження та винести оновлений проект на розгляд громадськості та професійного співтовариства. Зокрема, співавтори законопроекту Олександр Ткаченко (чинний міністр) та Микита Потураєв (голова профільного парламентського Комітету) неодноразово обіцяли запропонувати компромісні рішення. Проте жодної інформації про те, у якій саме редакції законопроєкт буде проголосовано, немає. «Ткаченко та Потураєв, в тому числі на ефірах Єдиного телемарафону, лише просувають вигідний їм варіант та називають будь-яку критику діями кремля та росії. Це є відвертою брехнею та спробою маніпулювати точкою зору громадськості», – наголосив секретар НСЖУ Сергій Лямець.

   «Тернопільський прес-клуб» від самого початку спостерігав за усім, що відбувалося навколо законопроєкту «Про медіа», передусім у контексті його «загроз» та ризиків для реформованих локальних редакцій. 9 серпня цього року наша журналістка брала участь у Всеукраїнській нараді редакторів друкованих ЗМІ, скликаній НСЖУ саме для обговорення законопроєкту «Про медіа», і особисто переконалася у негативній реакції професійної журналістської спільноти на цей документ. Однак і під час цієї наради, і в ході багатьох попередніх дискусій щодо законопроєкту на різних рівнях, звучала не лише гостра критика, а й дуже багато слушних зауважень та пропозицій. Однак належної реакції журналісти так і не дочекалися. «Влада не врахувала жодного пункту з численних критичних зауважень від українських журналістів, експертів та міжнародних фахівців. Проголосувавши законопроект про медіа, депутати принизили сотні українських журналістів з десятків редакцій, які зібрали підписи проти цього проекту», – прокоментував голова НСЖУ Сергій Томіленко ситуацію вже після того, як Верховна Рада 30 серпня прийняла законопроєкт «Про медіа» у першому читанні.

   «Тернопільський прес-клуб», у свою чергу, попросив тоді свого медіаюриста Ігоря Федоренка прокоментувати прийнятий законопроєкт в контексті можливих наслідків його окремих положень для реформованих редакцій України. Повністю цей коментар можна прочитати на нашому сайті за посиланням https://pressclub.te.ua/novyny/igor-fedorenko-pislya-pryjnyattya-czogo-zakonu-rajonky-z-sajtamy-otrymayut-shhe-j-status-onlajn-vydan-z-usima-vidpovidnymy-naslidkamy/ . Зараз же процитуємо лише один абзац « … ті районки, які намагаються вижити попри всі великі проблеми останніх трьох років, як правило, не лише видають друковану газету, а й мають її онлайн версію. Отже,  після прийняття Закону вони отримають ще й статус онлайн- медіа з усіма відповідними наслідками. У законопроєкті «Про медіа» хоч і декларується заборона цензури, недопущення незаконного втручання у діяльність суб’єктів у сфері медіа і таке інше,  однак разом з тим він передбачає, що регулятор буде мати право позбавлення реєстрації друкованих ЗМІ або звернення до суду щодо припинення їх діяльності, у випадку ж онлайн-ЗМІ — тимчасового припинення діяльності без попереднього рішення суду, або заборони діяльності за рішенням суду. В документі наведені види порушень, але чи буде обмежуватися лише ними застосування санкцій з боку Національної ради?…».

   Надія на те, що перед 2-м читанням законопроєкт вдосконалили з урахуванням бодай основних критичних зауважень професійної журналістської спільноти, направду мізерна. Тож дуже схоже, що перед місцевими редакціями, які з величезними труднощами продовжують під час війни свою діяльність, незабаром постануть нові виклики…

30.11.2022, 10:30
1002 Переглядів